Únor pomalu končí a v níže položených oblastech mizí i sníh. Většinou je špinavý, střídavým táním a opětným zmrznutím udusaný. Takový sníh je pro zahradu spíš pohromou, ale dá se ještě zužitkovat. Jak na to?

Není to tak dávno, kdy jsme na sníh pěli ódy. Sníh je pro každou zahradu požehnáním. Je tou nejlepší a nejpřirozenější ochranou před mrazem, větrem a vysycháním půdy. Ideální je ten lehoučký prachový, kterého se (vyjma horských oblastí) už asi nedočkáme.

garden

Pokud ještě nějaký sníh na vaší zahradě leží, má do prachového hodně daleko. Je tuhý, udusaný a většinou špinavý. Žádná krása. Kromě estetického hlediska, které můžeme přehlédnout, má negativní dopad na rostliny a trávník. Svou vahou je utiskuje a dusí. Pomůže, když zledovatělou krustu narušíme železnými hráběmi nebo motyčkou, aby k rostlinám mohl proudit vzduch.

Zbytky sněhu můžeme nahrnout ke stromům a keřům. Nejlépe však po vnějším obvodu koruny, a ne ke kmeni, jak se často dělá. Má to svůj důvod. Kořenový systém se podobá tvaru koruny a nejjemnější kořeny nejlépe přijímají vláhu.

Voda z postupně tajícího sněhu je tou nejlepší zálivkou. Představte si, že v jednom metru krychlovém sněhu je až sto litrů vody, takže sníh je i v této podobě pro zahradu nenahraditelný.

Pozor však na zarývání sněhu do záhonů. Tímto počínáním bychom zahrádce moc neprospěli, protože bychom oddálili přirozené zahřívání půdy.

zahrada

Zmrzlý sníh a led odstraněný z chodníčků a teras můžeme nechat roztát v sudech nebo velkých nádobách a budeme mít dostatek vody na zalévání pokojových květin. Jde o měkkou vodu, která jim svědčí mnohem lépe, než kohoutková.

V zahradách, kde sníh už roztál, můžeme pomalu začít s čištěním záhonů a trávníku. Hlavně trávníku bychom měli dopřát důkladné provzdušnění vertikutačními hráběmi. Tím odstraníme odumřelou trávu, zbytky listí a mech. Uvidíte, jak trávník po zimě pookřeje a brzy se zazelená.

  • Čtěte také:

Zahrada se po zimě bude těšit na vaši péči