Noční pomočování (enuréza) je považováno dětmi ve věku 8 - 12 let za třetí nejvíce stresující faktor hned po rozvodu rodičů a vážných sporech v rodině. Nedávná studie prokázala, že úspěšná léčba nočního pomočování nejenže dokáže odstranit mokré příhody a pocity méněcennosti, ale zlepšuje také intelektuální výkon enuretiků. Toto zjištění má významný dopad na značnou část dětské populace. Po šestiměsíční léčbě desmopresinem v kombinaci s uroterapií se u enuretiků výrazně zlepšily všechny sledované kognitivní schopnosti.

nocvsuchu

Nejčastější forma nočního pomočování (tzv. primární noční enuréza) se vyskytuje u cca 1520 % pětiletých, 10 % sedmiletých a 3 % dvanáctiletých dětí. Většina dětí a dospívajících se pomočuje proto, že kapacita jejich močového měchýře nestačí na velké množství moči vytvořené v průběhu spánku. V případě, že má dítě problémy s probouzením, signál naplněného močového měchýře ho nevzbudí.

Profesor Chung Kwong Yeung, vedoucí dětské urologie a chirurgie na Chinese University of Hong Kong, testoval kognitivní schopnosti u 95 enuretiků a při srovnání s kontrolní skupinou 46 zdravých dětí stejného věku odhalil u pomočujících se dětí výrazné poruchy krátkodobé i dlouhodobé paměti, rychlosti učení, soustředění se a inteligence. U sledovaných dětí s primární noční enurézou se po šesti měsících užívání desmopresinu (léku na zvýšení koncentraci moči) a tréninku močového měchýře (uroterapie) výrazně zlepšily všechny kognitivní funkce. Po úspěšné léčbě se zlepšila také schopnost probouzení a funkce mozkového kmene; léčba odstranila depresi a úzkost.

Dětský urolog, MUDr. Zdeněk Dítě, je zastáncem nedokladné léčby nočního pomočování: „Pomočování dětí ve spánku je třeba řešit po pátém roce života, složitější formy pomočování léčí urologové podle jejich závažnosti již dříve. Čím déle porucha trvá, tím hlouběji zasahuje do sebevědomí enuretika.“ Pomočování je především urologický problém; spadá proto do kompetence dětského nefrologa či urologa. Včasný začátek léčby je proto klíčový - umožní předejít psychickým traumatům dříve, než začne mít dítě problémy také v kolektivu.

Největší překážkou léčby nočního pomočování jsou předsudky a stud rodičů. „Z vlastní zkušenosti mohu říci, že rodiče malého enuretika to nemají lehké. Kdybych sama nebyla lékařkou, styděla bych se o synově problému veřejně promluvit... Enuretik potřebuje citlivý přístup, maximální pochopení a obrovskou trpělivost rodičů. To ale enurézu nevyřeší, jen zmírní neblahé psychické následky,“ říká matka osmiletého chlapce, který se díky včasné léčbě pomočování zcela zbavil. Doc. MUDr. Jiří Dušek, CSc., vedoucí oddělení dětské nefrologie v motolské nemocnici, popisuje případ tohoto pacienta: „Do ordinace přišel chlapec ve věku 5,5 roku kvůli častému nočnímu pomočování. Účinek předepsané léčby (120 μg desmopresinu před spaním) byl bezprostřední, za měsíc se pomočil bez buzení pouze třikrát. Postupným navýšením dávky na dvojnásobek jsme dosáhli 100 procent suchých nocí.“

Více informací o nočním pomočování najdete na www.nocvsuchu.cz.

Reklama