ŽBLUŇK

Někdy je osudovým okamžikem spíše to, co se nestalo, než stalo.

Když mi byly dva roky, ještě jsme bydleli na chalupě u babi a dědy. Naši měli nějakou práci na zahradě, a tak mě a sestru dostala na starost babička. Nepamatuji se, jak se to stalo, ale … spadla jsem do žumpy. Ti, co vědí co to je, to vysvětlit nepotřebují a těm, co to nevědí, to prozrazovat nebudu, jelikož pokud mě znají, by mi příště ruku nepodali anebo by si k ní pak čichali. Lenochod v Době ledové v jedné pasáži říká: „Fuj, to je humus.“ Tak něco podobného, ale v daleko větším a hlubším měřítku.

Po nějaké době mě začala babička hledat, až mě našla. Neplakala jsem, nevolala, jen jsem si tam v tichosti plavala. Kolem mě se jako záchranný kruh nafoukla šusťáková bunda, kterou jsenm měla stáhnutou kolem pasu a tak jsem tam “spokojeně“ plavala jako korkový špunt. Pak už prý nastal rychlý kolotoč, hysterický křik nejprve babičky, pak dědy, posléze mamky a taťky a záchranné výlovové práce. Pamatuji si až, jak stojím ve vaně a mamka mě drhne.

Tím osudovým okamžikem nebyl ten metrový pád do septiku, ale to, že mě mamka chtěla jít chvíli předtím převléknout do hrubého vlněného svetru, ale pak jí Cosi (možná můj anděl strážný) řeklo, že bunda bude lepší. Svetr by se s největší pravděpodobností brzy napil a ztěžknul a já šla ke dnu i s ním a jak pravil klasik: po mladičké dívčině zavířilo se v hlubině.

Před pár lety jsem měnila praktického lékaře, a tak se mi poprvé téměř po třiceti letech dostala do ruky moje zdravotní karta, zalistovala jsem a s dubnovým datem 1977 je tam psáno: „Včera spadla do močůvky, odříhává se jí, asi něco polkla.“ Tečka. Žádná preventivní léčba, antibiotika, pozorování, asi to tehdy byla docela běžná situace.

Japina

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Já jsem jednou padala ze střechy 5 patrového domu, který se opravoval a spadla do jediného, asi metrového, kousku okapu, který na něm byl. Asi taky anděl strážný. Ti se s námi nadřou, co? Simona

A jaký osudový okamžik jste prožily, milé čtenářky, vy? Co vám změnilo život, co obrátilo vaše myšlenky? Čekám až do odpoledne na vaše maily. Ten úplně nejzajímavější od nás dostane moc hezký dárek. Pište na:

 

redakce@zena-in.cz

Reklama