Po šokujícím prohlášení, že už se nebude reinkarnovat a Tibeťané si svého nového duchovního vůdce mají zvolit sami, přišel dvaasedmdesátiletý Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamcchos s další nečekanou novinku – prý by se přece jen reinkarnovat mohl – do ženy. Postavení žen a mužů je podle tohoto duchovního vůdce prý v buddhismu zcela rovnoprávné, a tak by jeho nástupcem – konec konců i voleným – klidně mohla být žena (zdroj Expres).

O rovnoprávnosti žen lze ovšem v tradičním buddhismu, s jeho mužskými duchovními představiteli a s kořeny v hinduismu, kde je žena v pořadí až za krávou, celkem úspěšně pochybovat. Čímž samozřejmě nehodlám nikterak snižovat upřímnost dalajlámova prohlášení – je to jistě muž hodný obdivu, ale těžko říct, jak na jeho „inovativní“ myšlenky zareagují věřící.

Co na to říkáte Vy? Připadá Vám představa ženy v roli dalajlámy přirozená? Uvítala byste něco takového? Nebo by Vám to naopak vadilo? A jaké další tradičně mužské role by se Vám líbilo nebo naopak nelíbilo obsadit ženami? Co třeba taková papežka? A dočkáme se prezidentky v USA?

Reklama