Zvýšený cholesterol trápí více než polovinu z nás. Řadíme ho mezi tzv. ovlivnitelné rizikové faktory srdečně-cévních onemocnění, tedy takové, se kterými můžeme něco udělat. Odborníci vyvracejí tvrzení, že největším problémem je genetika. Nedávno bylo prokázáno, že za vznik srdečně-cévních onemocnění, mohou až z 80 % právě ovlivnitelné rizikové faktory – zvýšený cholesterol, hypertenze, obezita, špatná životospráva, kouření a nedostatek pohybu.

 

V České republice umírá denně na srdečně-cévní onemocnění zhruba 156 lidí, což je jeden člověk každých 9 minut. Vysoká hladina cholesterolu je jedním z hlavních rizikových faktorů těchto onemocnění. Pro 40letého muže znamená snížení hladiny cholesterolu o 10 % snížení rizika úmrtí na infarkt či mrtvici až o polovinu! A jak jste na tom Vy? Znáte svou hladinu cholesterolu? Patříte mezi zhruba polovinu těch, kteří mají s cholesterolem problém? Každý z nás by si měl nechávat hladinu cholesterolu pravidelně měřit. Při zvýšené hladině cholesterolu je důležité dodržovat určité zásady správné životosprávy, které můžeme shrnout do několika hlavních bodů:

 

• snižte spotřebu tučného masa a uzenin, vyvarujte se vnitřností

• používejte rostlinné oleje a tuky s vyšším obsahem polynenasycených mastných kyselin

• zařaďte do stravy výrobky obohacené rostlinnými steroly

• z mléčných výrobků upřednostňujte nízkotučné

• konzumujte hodně zeleniny a ovoce převážně v syrovém stavu

• omezte spotřebu cukru, sladkostí, moučníků, cukrářských výrobků a bílého pečiva

• při tepelné úpravě jídla se vyhněte smažení

• konzumujte dostatečné množství tekutin (alespoň 2,5–3 litry za den)

• naučte se zvládat nervové vypětí a stres, nekuřte

• dbejte na přiměřený tělesný pohyb (minimálni půl hodiny denně)

 

Co znamenají hodnoty cholesterolu?

U dětí (do 15 let) je za normální hodnotu považována hladina do 4,4 mmol/l.

U dospělých osob (a dětí starších 15 let) je za normální považována hladina cholesterolu v krvi do 5,0 mmol/l.

Hladina od 5,01 do 6,5 mmol/l je označována za zvýšenou. Ti, kteří se pohybují v tomto rozmezí, by si již měli více všímat svého jídelníčku a upravit svůj životní styl.

Riziková je hladina nad 6,5 mmol/l. Osobám s takovými hodnotami hrozí zvýšené riziko vzniku srdečního nebo cévního onemocnění, proto by měly být v péči lékaře.

 

Novinky pro vaše srdce

 

Nyní to bude mít vaše srdce ještě lehčí. Značka Flora, jejíž rostlinný tuk Flora pro.activ výrazně snižuje hladinu cholesterolu, vstupuje do nových kategorií. Od září je možné snížit „špatný“ cholesterol pomocí dalších výrobků Flora pro.activ, obohacených o rostlinné steroly. Tyto výrobky jsou všechny vyrobeny z mléka, tedy jisti také báječně chutnají.

 

 

Vedle oblíbeného nízkotučného rostlinného tuku Flora pro.activ tak nyní do svého jídelníeku můžete zařadit i nízkotučné jogurty (velikost 150 g) ve variantách bílý a jahodový, odtučněné mléko (250 ml) a probiotický jogurtový minidrink (v prodeji po 4 kusech, každý obsahuje 100 g). Tyto nové výrobky jistě uvítají ti z vás, kteří chtějí snížit hladinu svého cholesterolu, ale používat rostlinný tuk několikrát denně jim připadá příliš časté, anebo protože zkrátka „nemažou“. Nyní máte skvělou příležitost si svou denní dávku nakombinovat podle chuti.

Skvělou zprávou je navíc i fakt, že díky výrobě v České republice jsme schopni jugurty vyrábět podle české chuti za sympatickou doporučenou cenu 14,90 Kč.

Doporučená cena odtučeněného mléka je nastavena na pozitivní hladině 14,90 Kč za 250ml balení.

Doporučená cena za 4 balení minidrinku (4x100g) je 76 Kč.

 

Pro optimální snížení cholesterolu je doporučeno konzumovat denně 3 porce kombinací rostlinného tuku, mléka a jogurtu. Pozor! Jeden probiotický jogurtový minidrink obsahuje celou doporučenou denní dávku rostlinných sterolů, proto vám pro optimální snížení hladiny cholesterolu postačí jedna lahvička denně. Každodenním užíváním této doporučené denní dávky po dobu 3 týdnů dojde ke snížení hladiny cholesterolu v průměru o 10, se zařazením zdravého životního stylu až o 15 %. Nejvyšší účinnosti ve snížení cholesterolu dosáhnete, pokud budete výrobky Flora pro.activ konzumovat s jídlem.

 

Nechte si zdarma změřit hladinu cholesterolu v pražské či brněnské Floraporadně. Objednat se můžete na bezplatné Informační lince Flory 800 175 324. Na lince se můžete také poradit s nutričními terapeutkami, zajímavé informace najdete na www.flora.cz.