5db95dad10995obrazek.png
Zatímco dříve bylo při boji s hlodavci na výběr ze široké škály jedů, od loňského roku legislativa jejich nabídku značně omezila. V obchodě tak můžeme coby neprofesionálové zakoupit pouze takzvané rodenticidy, a to navíc se sníženou koncentrací antikoagulantu. Právě to je účinná přírodní látka, která nás má myší zbavit. Působí velmi jednoduše – zabraňuje vstřebávání vitaminu K, a tím i srážlivosti krve. Účinky jsou plíživé, takže myš nezahyne okamžitě. Vinou vnitřního krvácení se u ní do tří až pěti dnů dostaví první příznaky otravy (malátnost, apatie, křeče, dušnost, krvácení) a pár dní na to uhyne na rozsáhlé vnitřní krvácení.

Fakt, že trvá třeba i deset dnů, než hlodavec po pozření návnady pojde, napomáhá účinnosti jedu. Myši totiž mezi sebou mají takzvané ochutnávače, kteří potravu testují. Pokud do dvou dnů neuhynou, považují ostatní myši nástrahu za bezpečnou.

V obchodech jsou „jedy“ na bázi antikoagulantu k dostání ve dvou variantách. Častější látkou je Bromadiolon, který ale v nižších koncentracích bývá méně účinný. To látce Brodifakum stačí k účinnosti i nižší koncentrace.

Sáčky, bloky, zrní

5db95dcfb3467obrazek.pngJed na hlodavce je k mání v různých formách. Nejsou to jen dobře známé otrávené granule či zrní, ale také parafinové bloky, které skvěle odolají vlhkosti, takže poslouží i na zahradě. V suchém prostředí zase výborně fungují takzvané samoobslužné sáčky naplněné těstovinovou hmotou.

Kam s nimi?

  • Ať už si vyberete jakoukoli formu deratizačních nástrah, je třeba myslet na bezpečnost – ostatních zvířat a lidí. Nikdy jed nepohazujte jen tak volně, ale nasypte ho do myší díry, nebo umístěte třeba do takzvané deratizační staničky.
  • V místnosti by měl být jed tam, kde myši nejčastěji hodují, ale pozor – mimo dosah všech ostatních živých tvorů! Myslete na to, že myši se nejčastěji pohybují kolem stěn, a v místech, kde se mohou ukrýt. Rozhodně se jim nebude chtít doprostřed místnosti.
  • Pokud nástraha nemizí, zřejmě máte doma něco, co je pro myš ještě atraktivnější. Snažte se proto veškerou možnou potravu odstranit z jejího dosahu.
  • Otrávené myši ihned zlikvidujte, aby se jimi neotrávilo jiné zvíře.

Při nehodě neotálejte

5db95dd25893bobrazek.pngPro případ, že by došlo k pozření člověkem, nebo třeba psem či kočkou, obsahují nástrahy většinou hořkou látku vyvolávající zvracení. Přesto je ale okamžitá návštěva lékaře či veterináře nezbytná.

Jak poznat otravu u domácího mazlíčka a čím zabránit nejhoršímu? O tom si povíme zase příště.

Čtěte také:

Reklama