Nachlazení, rýma, kašel, ale i angína a chřipka – s těmi se většina z nás potýká v období zimy. Naše tělo bojuje s viry, bakteriemi a celkově je oslabeno. Máme pro vás několik tipů, jak si zase přivolat zdraví zpátky.

V teple, v klidu a pod peřinou

  • Rada často omílaná, ale naprosto pravdivá, dopřejte si pár dní oddechu, ať se vaše tělo může regenerovat.
  • Doma dostatečně větrejte - krátce, ale často. Vlhký vzduch vás bude méně dráždit ke kašli.
  • Hodně pijte - dostatečné množství tekutin ředí hlen, a tím přispívá ke snadnějšímu odkašlávání. Pro pitný režim jsou ideální vývary z bylinek: zejména jitrocel, čaj z něho připravený usnadňuje odkašlávání.
  • Pokud se s kašlem potýkáte déle než pět dní nebo pokud má jeho průběh zhoršující se tendenci i přes užívání léků, neváhejte a vyhledejte lékaře.

nachlazení

Trápí vás kašel? Zjistěte nejprve jaký

Léčba kašle se přímo odvíjí od toho, o jaký typ kašle se jedná. V počátku onemocnění se vyskytuje suchý kašel, který je příznakem infekce horních cest dýchacích. Suchý kašel se mírní antitusiky, doporučovaný je například sirup Levopront s léčivou látkou levodropropizin, který je vhodný pro děti již od dvou let.

Po několika dnech se suchý kašel mění na vlhký. Vlhký kašel je naopak třeba podpořit za pomocí tzv. expektorancií, která podporují vykašlávání hlenu z dýchacích cest. Další rady, tipy a odpovědi na téma kašle najdete na www.lecimekasel.cz

 nachlazení

Antitusika i mukoaktivní látky pomáhají, ale pozor - nekombinovat!

Antitusika a expektorancia však nekombinujte. Kombinace je možná pouze v případě, že expektorancia užijete během dne pro podporu vykašlávání a antitusikum na noc pro klidný spánek.

Pomoc z přírody

Také příroda ví, jak nemocnému ulevit. Níže představujeme pomocníky z přírody, kteří by při léčbě kašle neměli chybět:

  • Jitrocel - ideální bylinka vhodná při nachlazení, kašli a podobných neduzích. Při bolesti v krku je možné použít nálev z jitrocele také jako kloktadlo.
  • Zázvor – kořen zázvoru má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky. U malých dětí podávejte pouze v malých dávkách v podobě šťávy, kdy zázvor nastrouháte a šťávu vymačkáte.
Reklama