5c77ce0ddb60aobrazek.png
1) Studený zábal

5c77ce4641c05obrazek.pngPokud jste v dětství při horečce nikdy neabsolvovali zábal, budete patrně výjimkou potvrzující pravidlo. Pokud ano, na klasiku v podobě mokrého, chladivého prostěradla ovinutého kolem celého těla máte jistě živé vzpomínky. Důležité ale je, provádět ho správně. Voda, v níž látku namočíte, by neměla být studená, ale pouze vlažná, cca kolem 30 – 35 °C. I ta rozpálené tělo zchladí, ale nepřivodí mu teplotní šok.
Zábal nikdy nedávejte, pokud má dotyčný studené končetiny. V takové chvíli potřebuje být naopak v teple, byť má horečku. Až když začnou být ruce a nohy horké, je na čase chladit, tehdy dosáhla horečka vrcholu. Pokud je třeba, zábal po 20 minutách vyměňte.

  • Někdy není třeba dávat celotělový zábal, ale stačí chladit pouze lýtka.

2) Vlažná sprcha

5c77ce4d06eadobrazek.pngPokud vám přijde balení se do látky zbytečně komplikované a zdlouhavé, klidně tuto praktiku vyměňte za sprchu. Zase ale platí to samé, co pro zábaly. Voda nesmí být studená, ale vlažná.

3) Dubová koupel

5c77ce7567faaobrazek.pngSnižovat teplotu pomáhá také odvar z dubové kůry. Potřebovat k němu budete kromě pořádné hrsti této léčivé ingredience také větší hrnec, do kterého se vejdou čtyři litry vody. V něm kůru deset minut povařte spolu se dvěma lžícemi kuchyňské soli. Vychladlý odvar nalijte do lavoru a na dvacet minut do něj pohořte chodidla.

4) Bylinkový čaj

5c77ce788918dobrazek.pngI babky kořenářky dobře vždy věděly, kam v případě horečky sáhnout. Sázkou na jistotu byl a je čaj z lipového květu a bezinky. Čajovou lžičku od každé z těchto bylinek zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat.

5) Bramborový nebo tvarohový obklad

5c77ce7abd56fobrazek.pngOloupané syrové brambory nastrouhejte najemno a připravte si volnější ponožky. To aby se do nich tato surovina vešla. Důkladně brambory rozprostřete po celém obvodu chodidel (včetně plosek). Pomohou vytáhnout z těla horkost. Na stejném principu pracuje i tvaroh a někdo nedá dopustit ani na ve studené vodě namočený krajíc chleba přiložený na spodní stranu chodidla.

6) Octové ponožky

5c77ce7ec5b26obrazek.pngUž jen ve vlažné vodě namočené ponožky trochu srazí teplotu těla. Ale když do vody (5 dílů) přidáte navíc klasický ocet (1 díl), zatočíte s horečkou ještě rychleji. Ocet má totiž chladivý účinek. Nechte ho působit zhruba půl hodiny, ne déle.

Čtěte také:

Reklama