Proč a kde fibromy nejčastěji vznikají?
Fibromy nejčastěji vznikají v místech tření a traumatizace kůže. To znamená na krku, v podpaždích, pod prsy a v tříslech. Určitou roli také hraje vlhkost v těchto lokalizacích.

Fibrom je nezhoubný kožní útvar. Většinou jde o kulatý či válcovitý výrůstek na stopce, který je v barvě kůže v okolí. Může dorůst i několika centimetrů, ale nebolí.

Jak je lze odstranit a je to vůbec nutné?
Fibromy není nutné odstraňovat. Většinou se jedná o kosmetický problém, ale v některých případech mohou být drážděné, nebo se zatrhávat. Poté je lepší je odstranit. Nejčastější způsob je odstranění elektrokauterem. Dále je možné prosté odstřižení, ale nevýhodou je krvácení.
5a27d8a4b4f5eobrazek.png

Je odstranění bolestivé? Jak dlouho trvá a co následné hojení pokožky?
Odstranění elektrokauterem je mírně bolestivé, pacienti pociťují štípání až brnění, ale zákrok trvá pouze několik vteřin. Ložisko se hojí stroupkem, který se odloučí do 10 dnů. Poté se nedoporučuje ošetřované místo zhruba 6 týdnů slunit.

Na internetu kolují recepty pro domácí odstranění fibromů. Například za pomoci jablečného octa. Fungují? Případně jaký způsob doporučujete?
Domácí odstraňování fibromů nedoporučujeme. Po aplikaci octa může spíše dojít k podráždění okolní kůže a následnému zanícení. Možné je prosté sestřižení s dezinfekcí kůže, ale opět hrozí delší krvácení.

Může se fibrom na stejném místě po odstranění vrátit? Jak tomu zabránit?
Pokud byl fibrom řádně odstraněn, tak se nevrací. Mohou se ale samozřejmě časem objevit nové fibromy v okolí, prevence neexistuje.

Může se někdy jednat o zhoubný útvar? Popřípadě hrozí jiné zdravotní komplikace s ním spojené?
Pokud je klinicky jasně stanovena diagnóza fibromu, potom je maligní zvrat nepravděpodobný. Ale všechny podezřelé, rostoucí útvary by měly být vyšetřeny dermatologem.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Reklama