lexumRefrakční oční operace jsou v poslední době hodně diskutovaným tématem. A není divu, kdo by si nepřál zbavit se nepraktických a mnohdy nepohodlných brýlí nebo kontaktních čoček? Vyzpovídali jsme MUDr. Jakuba Ventrubu, Ph.D., člena lékařského týmu Evropské oční kliniky Lexum v Brně. Pokud vás zajímá, jak taková operace, která vás během pár desítek minut může zbavit dioptrií, probíhá, a jestli je opravdu čeho se bát, odpověď najdete na následujících řádcích.

Pane doktore, můžete nám přiblížit, co to vlastně je refrakční operace?
Refrakční operace je rychlé, elegantní a spolehlivé řešení dioptrických očních vad. Existuje celá řada způsobů korekce, nejvyužívanější jsou v současnosti laserové zákroky, při nichž je, zjednodušeně řečeno, pomocí laseru modelována rohovka tak, aby se dosáhlo co nejideálnějšího vidění. Provádí se ale také implantace tzv. fakických nitroočních čoček nebo výměny nitroočních čoček, kdy je vlastní čočka klienta vyměněna za vhodnou umělou čočku. Všechny tyto metody na klinice Lexum běžně provádíme.

Zní to dost nepohodlně...
Ale vůbec ne. Operace se provádí za lokálního znecitlivění oka pomocí očních kapek, takže klient nic necítí a hned po zákroku může jít domů. V současné době jsou operace skutečně velmi pohodlné a bezbolestné, v časném pooperačním období může pacient cítit pouze mírný pocit diskomfortu.

lexum

Za jak dlouho po operaci se pacientovi vrátí zrak?
Pacient vidí hned po operaci, ale samozřejmě ne ideálně. Ostré vidění se dostavuje druhý den po zákroku.

lexum

Je třeba operovaným očím věnovat nějakou zvláštní péči?
Klient si do očí musí přibližně týden kapat antibiotické kapky, aby se předešlo infekci. Měl by se také vyhýbat prašným prostorám. Jinak se ale může vrátit ke svému běžnému životu, není důvod obávat se nějakých omezení.

lexum

Když jsme u strachu, řada lidí má z operace opravdu velké obavy...
To je samozřejmé. Kdo by před operací alespoň trošku nepociťoval nervozitu. V tomto případě ale opravdu není čeho se bát, jak jsem již říkal, operace je bezbolestná a procento úspěšnosti velmi vysoké. Oční operace můžeme přirovnat k rizikům spojených s nošením kontaktních čoček, mnohdy jsou kontaktní čočky dokonce rizikovější. V současné době máme k dispozici tak dokonalé technologie, o kterých se nám v minulosti mohlo jen zdát, a s nimi jsou oční operace opět o stupeň přesnější a pro klienta pohodlnější. Obavy jsou přirozené, ale není pro ně důvod. Důležité je také vybrat si správné a důvěryhodné pracoviště, a to nejen na základě dostupných technologií, ale i podle toho, kde se budete cítit dobře, kde se vám budou individuálně věnovat a svým citlivým přístupem vás zbaví zbytečných obav. Třeba jako na klinice Lexum. :-)