V boji s nenáviděným a všudypřítomným plevelem je sice chemie nejrychlejší a nejúčinnější, ale určitě bychom měli myslet i na přírodu a zbytečně si nezničit půdu agresivními přípravky. Mohli bychom totiž poškodit i rostliny, které zničit nechceme. Chemické přípravky se působením deště a dalších povětrnostních vlivů postupně přenášejí na další místa a do volné přírody.
Foto: Shutterstock
„Používání nebezpečných chemikálií může mít vliv i na znečištění podzemní vody. Nebezpečné látky se pak mohou dostat do lidského organismu, kde mohou poškodit zdraví. Tyto toxické látky mohou u některých lidí také ovlivňovat mimo jiné imunitu a mohou být i jednou z příčin nevyléčitelných chorob,“ říká k tomu Lukáš Rom ze společnosti Kärcher. Proto bychom měli dát nejdříve šanci méně agresivním, ale ekologičtějším prostředkům. Co vše můžete vyzkoušet?
Mechanická likvidace plevele
Bez ručního vytrhávání plevele se nejspíš neobejdete. Tato metoda je pracná a namáhavá, a tak je to vhodná hlavně na malých místech, mezi dlažebními kostkami apod. Plevel vytrhávejte hned, jakmile začne růst, zabráníte tak rychlému šíření. A pokud možno nežádoucí rostlinky vytáhněte z půdy i s kořeny. K likvidování můžete použít zahradní nářadí, například motyčku nebo speciální nástroje - vytrhávač či vypichovač plevele.
Zakryjte záhony
Omezit výskyt plevelů můžete i použitím netkané textilie. Zabráníte prostupu světla a přístupu živin, které plevel pro růst potřebuje. Textilie také udrží v půdě vlhkost, a nemusíte proto tak často zalévat. Ideální je položit ji například pod jahody, které díky ní nebudou při dozrávání ležet přímo na hlíně a zahnívat. Na mrkev, ředkvičky a další setou zeleninu je ovšem textilie nepoužitelná. Obdobně má jen malý význam dávat textilii pod mulč v okrasných záhonech. Mulč totiž poněkud tlí, a tak již za tři roky se na textilii vytvoří vrstva humusu, na které se plevel snadno uchytí. Jedinou výhodou v tomto případě je, že některým plevelům textilie zabrání v hlubokém zakořenění, a půjdou tedy mnohem snadněji vytrhnout.
Zalejte ho horkou vodou
Jednoduchým a rychlým trikem je horká voda. Hlavně na těžko přístupných místech, v mezerách mezi kameny, v drážkách venkovní dlažby a podobných místech si s plevelem snadno poradíte. Uvařte ji v rychlovarné konvici a vylijte ji všude tam, kde chcete zničit plevel nebo trávu. Horká voda zahubí nejen viditelnou část rostliny, ale naruší i její kořeny. Jen pozor, abyste si vroucí vodou nezničili zároveň i oblíbené květiny.
Pořádně ho osolte
Stejně jako horká voda, tak i sůl plevelu ani trochu nesvědčí. Uřízněte rostlinky těsně nad zemí a zbytek zlikvidujte pomocí obyčejné kuchyňské soli. Jen dbejte na to, abyste ji nerozsypali všude kolem a neuškodili i v tomto případě zbylým rostlinám. Proto je lepší ji nepoužívat přímo na záhony a u okrasných kytek, ale spíše na plevel rostoucí ve spárách chodníčků.
Foto: Shutterstock
Domácí roztok na hubení plevele
Pokud se budete chtít zbavit plevele na větších plochách, vyplatí se vyrobit si vlastní přípravek. A to opět z levných přísad, které máte běžně doma a dohromady vytvoří účinného bojovníka. Budete potřebovat 30 ml octa, 30 g soli a 3 kapky saponátu na mytí nádobí. Roztok aplikujte pomocí rozprašovače a miřte přesně přímo na plevel. A aplikaci opakujte dle potřeby. Počítejte s tím, že může trvat až dva týdny plevel zabít. Záleží, jak odolný plevel je (např. pampelišky jsou obzvlášť odolné). Pokud byste omylem nastříkali domácí prostředek na hubení plevele na rostlinu či keř, ihned roztok z rostliny opláchněte vodou. Každopádně platí, že mnohem snazší bude hubit mladé, nové plevele domácím prostředkem, než hubit plevely zralé, které mají vyvinuté kořenové systémy.
Zdroj: Zahradkarskaporadna.cz, Prozeny.cz, Hecht.cz, Karcher.cz, Dumazahrada.cz,
Nový komentář
Komentáře
Chemické postřiky jsou opravdu nepříjemné a škodlivé. Pokud se někdo rozhodne je použít, tak by si měl pořídit masku na ochranu dýchacích orgánů ze stránek https://www.uvex-safety.cz. Já mám, ale raději ekologické a levné alternativy, jak se zbavit plevele. Nejlepší možností je podle mě horká voda, která se uvaří v rychlovarné konvici. Jakmile se plevel polije hned začne chřadnout a brzo uschne.
Také na plevel používám ocet s vodou a saponátem a nebo horkou vodu po zavařování vyleju na chodníček s dlažbou.