„Je vážně skvělý. Zahřeje a navíc přináší úlevu při nachlazení. Zázvorový sirup je zimní klasika a jeho výrobu zvládne opravdu každý. Během pár minut a z několika málo surovin vyrobíte lahodný nápoj. Zázvor navíc můžete využít hned dvakrát a připravit si kromě sirupu ještě skvělou kandovanou pochoutku,“ říká Sabina Kmecová z Nebespán café & apartments v Kašperských Horách, která radí, jak tuto delikatesu připravit.
Potřebujeme:
- 0,75 kg zázvoru
- cca l,5 l vody
- 2 větší citróny
- 2 kg cukru
Postup: Zázvor oloupeme (můžete slupku také oškrábat lžičkou) a nakrájíme na tenké plátky do hrnce. Zalijeme vodou tak, aby byl zázvor ponořený, přidáme na tenko nakrájený citrón a dáme vařit cca 20 minut. Přidáme cca 750 g cukru, necháme rozpustit a povaříme dalších 20 minut. Pokud chceme vyrábět zároveň sirup, po uvaření můžeme (ale nemusíme) odstavit a nechat 24 hodin louhovat. Druhý den směs opět 20 minut povaříme. Do směsi vymačkáme šťávu z 1 citrónu, zamícháme a přecedíme přes plátýnko do jiného hrnce.
Zázvorový sirup: Přidáme 1 kg cukru (uvedené množství je přibližné) a dáme znovu vařit (raději mírně), dokud se část vody neodpaří a směs začne získávat konzistenci sirupu. Ještě horké plníme do skleněných lahví, uzavřeme a uchováme na chladnějším místě.
Kandovaný zázvor: Z přecezeného zázvoru vybereme kousky citronu a necháme chvíli okapat (například v sítku). Na plech připravíme pečící papír, rozložíme zázvor, zasypeme cca 200 g cukru, pečlivě promícháme a dáme péct do trouby na teplotu 160 stupňů po dobu cca 30 minut. Pravidelně po 10 minutách promícháváme (cukr se rozpustí) a kontrolujeme, zázvor by neměl začít hnědnout a měl by zůstat měkký. Jakmile se vzniklá tekutina začne odpařovat, vyndáme a necháme zcela vychladnout. Vychladlý zázvor můžeme ještě obalit v krupicovém cukru, aby se nelepil. Uchováváme nejlépe ve skleněné dóze s víčkem.
Tajný tip: Ze sirupu si můžete kdykoliv vyrobit výborný horký nápoj. Do většího hrnku nebo sklenice dáme cca 0,4 dcl sirupu (podle sladkosti), přidáme pár koleček čerstvého zázvoru, plátek citrónu a zalijeme horkou vodou. „Experimentujte! Do hrnku před zalitím přidejte plátek pomeranče, nakrájený ananas nebo koření jako například celá skořice, hřebíček nebo i badyán,“ doporučuje Sabina Kmecová.
Gurmánská kavárna: Nebespán café & apartments v Kašperských Horách, to je kavárna s francouzským šmrncem, kde ochutnáte francouzské i šumavské speciality, poctivé domácí zákusky a skvělou kávu. Hned naproti je skvěle vybavená herna, v tělocvičně probíhají kurzy terapie tancem, pilates i jógy a všem je k dispozici zahrada s atrakcemi pro děti a lehátky pro odpočinek. Můžete se zde i ubytovat v levnějších útulných bed and breakfast pokojích v podkroví nebo v komfortních apartmánech. Po celý rok tady navíc pořádají zajímavé gurmánské i kulturní akce a myslí i na rodiny s dětmi. Více informací na www.nebespan.cz. |
---|
Nový komentář
Komentáře
nesnáším zázvor
všude jenom zázvor,zázvor brrrrr
kandovaný zázvor- jeden z největších hnusů, které jsem kdy jedla
Babca.p — #15 Ani já ne,je strašně štiplavý,pálí mě na jazyku,ne,ne nic pro mě.
tak ač vím a i mám vyzkoušeno, že zázvor je lék tak bohužel jsem mu na chuť nikdy nepřišla :-(
Kandovaný zázvor a sirup si vyrobím, díky za recepty.
Kandovaný zázvor mám v autě i v práci. Perfektně probere
kandovaný neznám. musím se po něm poohlídnout
kandovaný zázvor kupuji - nesířený
výborný tip, dlouho jsem kandovaný zázvor nedělala.
Miluji kandovaný zázvor
navíc na bolení v krku stačí ukrojit kousek zázvoru a cucat ho v puse (y)
nejrychlejší a nezdravější je čaj z čerstvého zázvoru, bez nutosti navalit do něj "tunu" cukru
Varem se zničí všechen vitamin C ze zázvoru i z citrónu.
zatím vařím jen čaj, kandovaný jsem ještě nekoupila,nevím zda zkusím si udělat sama
Kandovaný jsem koupila při nachlazení, je příjemně štiplavý. Jinak vařím čaj, z oloupaného pokrájeného.
Obojí můžu