zazvorovyliker

Také kolem vás poletují nejrůznější nemoci a vám se nedaří se jim vyhýbat? Máme vyzkoušený super zázvorový likér. Výborně chutná a pomůže vyléčit nemoc, která vás přepadla. Doporučujeme jako prevenci :-)

Zázvorový likér od Ivety nám všem moc chutnal. Poprosila jsem ji proto o recept, abych si mohla likér připravit doma. Zjistila jsem, že podobný dělá i kamarádka Lucka a mnoho dalších lidí. Jenže já jsem si ho chtěla udělat po svém, trochu více sváteční a voňavý.

A tak jsem použila koření, které mi zbylo z karamelového kořeněného sirupu do svařeného vína a jako základ jsem připravila karamel. Pomeranče a citrony jsou další léčivá bomba, ještě k zázvoru a oblíbenému moravskému všeléku – slivovici. Někdo na zázvorový likér používá vodku. Vyzkoušejte si, co vám bude více vyhovovat.

zazvorovyliker3

Suroviny

  • 1 l slivovice nebo vodky
  • 300 g čerstvého zázvoru
  • 300 g cukru krupice
  • 300 ml vody
  • 2 pomeranče
  • 2 citrony
  • 3 hvězdičky badyánu
  • 3 kousky skořice
  • 1 lžíce celého hřebíčku

POSTUP

Do hrnce nasypeme cukr. Zapneme plotnu a zahříváme, až začne karamelizovat. Pěkně dozlatova, hlídáme, aby se nepřipálil, mícháme. Teplotu nedáme úplně naplno, aby se cukr nepřepálil a nezhořknul. Když je krásně zlatavý, opatrně na něj vlijeme vodu. Dávejte pozor, abyste se nepopálili, cukr je opravdu velice, velice horký.

A teď se nelekněte. Ochlazením studenou vodou karamel ztuhne. My se ale nebojíme a na střední teplotu zahříváme a postupně karamel rozbíjíme. Kousky karamelu se postupně rozpouští ve vodě a vzniká krásný a voňavý sirup.

zazvorovyliker4

Až je všechen karamel rozpuštěný, přidáme do sirupu koření. Ještě chvíli, asi deset minut povaříme, až se krásně rozvoní a zajistí vánoční vůni zázvorového likéru. Vypneme plotnu a do hrnce přidáme pomeranče a citrony důkladně omyté a nakrájené na plátky.

Zázvor oloupeme a nastrouháme. Přidáme do hrnce a nakonec zalijeme slivovicí. Pořádně promícháme.

zazvorovyliker5

Voňavou směs dáme do chladna, do lednice nebo do spíže. Likér bude hotový za týden, ale 14 dní mu vůbec neuškodí. Bude ještě lepší. Po této době obsah hrnce scedíme a přelijeme do lahví. Vybírejte krásné lahve, ve kterých bude likér dobře vypadat.

Hodně zdraví přeje Elly.

Kde ještě zázvor chutná i léčí?

Zázvor s citronem v medu

zazvor1.jpg

Pho bo

IMG_1880

Laksa - pikantní pochoutka podle Jamie Olivera

laksa.jpg

Zdroj fotografií: Alena Kolaříková