bee.jpg
Foto: Shutterstock

MED

Žlutá až tmavě hnědá lepkavá dobrota je asi tím nejznámějším včelím produktem. Včely med nesbírají z květů, jak se říká, ale vyrábí ho až v úlu. Jak to dělají? Nasají nektar z květů (květový med), nebo hmyzem vyprodukovanou medovici ze stromů (lesní med) a tuto základní surovinu donesou v medovém váčku v jícnu do úlu. Tam ji předají do medového váčku mladší včele, která ji předá zase své kolegyni. Tento proces se několikrát opakuje, čímž je medový základ obohacen o cenné látky z včelího těla a zároveň i zbaven nadbytečné vody, takže zahuštěn. Teprve pak putuje do plástve, je překryt voskovým víčkem a dozrává v med.

„Med je tradičně považován za univerzální lék: jako prevence pro posílení imunity, při zánětech horních cest dýchacích, jako ochrana žaludku před vředovou chorobou, ochrana před onemocněním kloubů aj. Ulehčuje odkašlávání, a také usínání. Pomáhá i při vnějším použití při hojení ran, jizev, kožních problémech. Působí antibakteriálně v důsledku nízké aktivity vody, vytváření peroxidu vodíku a vysoké kyselosti (hodnota pH kolem 4,0),“ vyjmenovává účinky medu Ministerstvo zemědělství.

VOSK

Máme ho spojený se svíčkami, ale málokterá je z pravého včelího vosku vyrobená. Nádherně voní a je využívání třeba v kosmetice nebo farmacii. Včely ho tvoří pomocí voskotvorných žláz. Voskové šupinky následně zpracovávají pomocí kusadel a tvoří z nich plástev.

PROPOLIS

Včelí tmel, jak se této pryskyřičné látce říká, používají včely nejen jako dezinfekci úlu, ale také k vyztužení pláství a vyplnění různých trhlin a otvorů. Propolis vytvářejí z pryskyřice nasbírané na rostlinách a rašících pupenech stromů.

„Propolis ničí bakterie a zastavuje jejich růst, ničí plísně, působí proti virům a je protizánětlivý. Funguje i jako přírodní anestetikum, protože způsobuje místní znecitlivění. Také povzbuzuje imunitu, podporuje hojení ran nebo snižuje krevní tlak. Je výborný na opary, odřeniny, otlaky, drobné popáleniny, ztvrdlou kůži i drobné ranky. Kousek přírodního propolisu se doporučuje dát si na bolavý zub nebo při angíně a chřipce jej podržet v ústech, nejlépe celý den a noc,“ radí Česká průmyslová zdravotní pojišťovna s tím, že jde zároveň i o silný alergen.

PYL

Včely ho nejen přenášejí z květu na květ, ale používají ho také pro své účely. Říká se mu také včelí chléb. Za letu pyl z chloupků na těle otírají kartáčky na předních nohách a zvlhčují, aby se z něho utvořila kompaktní hmota. Za pomoci posledního páru nohou ho pak odnesou do úlu. Tam se ho ujmou jejich kolegyně, které ho stlačují do buněk a následně pokrývají medem.  „V uloženém pylu vzniká z cukru za přítomnosti bakterií mléčného kvašení kyselina mléčná, která pyl konzervuje. V tomto stavu si dlouho udrží výživnou hodnotu a je pro včely dobře stravitelný. Je zdrojem bílkovin pro tvorbu tělesných buněk a látkovou výměnu, pro činnost voskotvorných žláz a umožňuje tvorbu krmné kašičky pro plod a matku,“ popisují budějovičtí včelaři.

Díky mnoha cenným látkám je včelami upravený pyl oblíbenou surovinou ve farmacii a kosmetice. Podporuje imunitu, kardiovaskulární systém, trávení nebo správnou hladinu cholesterolu.

6274f07e2e074obrazek.png
Foto: Shutterstock

MATEŘÍ KAŠIČKA

Tekutina želatinové konzistence, bílé až nažloutlé bary a mírně kyselé chuti je životadárným zázrakem nejen pro včelí „miminka“. Tímto výměškem žláz včelích „kojiček“ se živí nejen samotná královna, ale v prvních 3 dnech života také dělnice a trubci.

„V mateří kašičce byly prokázány biologicky velmi účinné látky, jako je acetylcholin, antibiotické látky a látky hormonální povahy, které mohou ovlivňovat hormonální a genitální systém organismu. Vykazuje mnohé terapeutické indikace v léčebných procedurách lidí. Jsou prokazovány účinky astenické, trávicí, urogenitální, nervové, kožní a jiné, kupř. vlastnosti preventivně ochranné, posilující,“ vyjmenovávají některé pozitivní účinky budějovičtí včelaři. Ale opět platí – pozor na alergii.

Zdroj informací: ZO ČSV České Budějovice, Bezpečnost potravinČeská průmyslová zdravotní pojišťovna

Čtěte také:

Reklama