5f0c260e8b3bdobrazek.png
Foto: Shutterstock

Kombucha má ve světě velmi dobrou pověst. Jedná se o kvašený čajový nápoj vyrobený ze zeleného nebo černého čaje (nebo obou), cukru, kvasinek a bakterií. Předpokládá se, že pochází z Číny, kde vznikla zhruba před 2000 lety.
Vyrábí se přidáním kolonie živých bakterií a kvasinek známé jako SCOBY (symbiotická kolonie bakterií a kvasinek) do oslazeného čaje a ponechává se kvasit po dobu několika týdnů.
SCOBY je houbovitý rosol a odtud také název „houbovitý“ nápoj, který se vytváří na hladině oslazeného čaje a tvarem kopíruje stěny nádoby. Ten v čaji přežívá, „pracuje“ a během tohoto procesu vznikají zázračné a hodnotné látky, které dělají kombuchu kombuchou.
Chuť samotného nápoje je pak sladkokyselá. Vše se však odvíjí od délky fermentace a vlastnostech kvasinek.

Kombucha – nápoj nesmrtelnosti

Kombucha se dlouhá léta řadila mezi oblíbené ingredience a přípravky alternativních forem medicíny. Asijští válečníci ji považovali za nápoj nesmrtelnosti, časem byla kombucha využívaná jako skvělá alternativa k posílení imunity v době epidemie AIDS.
A nyní, ať už vás trápí nemoci, špatná nálada nebo třeba minimum energie, tento nápoj plný bublinek a zajímavé chutě, je vhodným způsobem, jak s jakýmkoliv neduhem zatočit.
5f0c269d1714dobrazek.png
Foto: Shutterstock

Benefity kombuchy

Kombucha je zdraví opravdu prospěšná, a to hned z několika důvodů:

  • Má blahodárné účinky na lepší spánek.
  • Posiluje imunitu.
  • Zklidňuje a zlepšuje náladu.
  • Dodává životní energii.
  • Zlepšuje mozkovou činnost.
  • Má pozitivní vliv na lepší trávení a zlepšuje metabolismus.
  • Účinně bojuje proti skleróze, potížím s prostatou, alergiím, revmatu, a především kožním chorobám.
  • Je plná probiotik, a tak funguje jako detoxikační prostředek.

Na co si dát pozor?

Ano, kombucha je opravdu zázračná, ale je vhodné nedávat ji dětem do tří let. Obsahuje totiž kofein, a dokonce malé množství alkoholu (cca 0,5 – 1 %). Vzhledem k tomu, že se jedná o kvašený nápoj, přemíra pití by také mohla způsobit projímavé účinky nebo pálení žáhy. A tak, jak se říká „všeho s mírou“.

Také si přečtěte:

Reklama