shutterstock-750044683.jpg

Foto: Shutterstock

Skvalen vs. skvalan

Skvalen je lipid produkovaný přirozeně lidskými kožními buňkami. Ale množství skvalenu, které tělo produkuje, s věkem klesá. Vrchol jeho produkce nastává v období dospívání a produkce se zpomaluje ve 20 až 30 letech. V důsledku toho je pak pokožka sušší a drsnější.

Naopak skvalan není přirozený pouze u lidí, ale je přítomen například v olivách, rýžových otrubách a cukrové třtině. Také se sbírá ze žraločích jater. Živočišný a rostlinný skvalen je příliš nestabilní na to, aby mohl být použit v produktech péče o pleť. Při vystavení kyslíku může žluknout a rychle se kazit.

Před použitím v produktech péče o pleť musí být hydrogenován na skvalan, což je stabilní forma molekuly. Hydrogenace je proces přeměny skvalenu z nenasyceného oleje na nasycený olej (skvalan). Olej je pak díky tomuto procesu šetrnější k pokožce a trvanlivější.

kol.jpg

1. Squalane olej bio, Green Idea, 188 Kč / 2. Hydratační Sérum 100% Squalane Derived From The Ordinary, Sephora, 195 Kč /
3. Saloos 100% BIO Squalane, Dr.Max, 209 Kč / 4. Výživné olejové sérum Plainet Squalane Purito, Notino, 312 Kč

Skvalan v péči o pokožku

Hydratovaná pleť je zdravá pleť. A právě skvalan vás s hydratací pomůže. Pleť bude pak vypadat živější a zdravější. Antioxidanty v olejích a krémech se skvalanem bojují proti poškození kůže a volným radikálům, které mohou urychlovat proces stárnutí. Podle výzkumu je skvalan také detoxikant. Pravidelné používání produktů se skvalanem může zvýšit produkci kolagenu, což má za následek pevnější pokožku.

Skvalan je bezpečný pro všechny typy pleti a dobrý je i na ekzémy. Pokud vám jiné leje nevyhovují, protože jsou pro vás příliš mastné, sáhněte po tomto. Je lehký a nekomedogenní, což znamená, že vám nebude ucpávat póry. Naopak reguluje produkci mazu, takže může pomoci i lidem s mastnější pletí. Podle výzkumu má také protizánětlivé vlastnosti, které mohou snížit zarudnutí a otoky. Skvalan aplikujte vždy na vyčištěnou pokožku.

Skvalan pro zdravé vlasy

Skvalan není skvělým produktem jen v péči o pleť. Olej můžete aplikovat i na vlasy. Pomůžete jim tak k většímu lesku a zabráníte lámání. Ačkoliv vlasy produkují vlastní oleje, počasí, věk, strava a tepelné úpravy mohou vést k jejich vysušování. Skvalan dokáže vlasy chránit před dalším poškozením. Naneste několik kapek skvalanového oleje do dlaní a vmasírujte do vlasů.

shutterstock-1212093730.jpg

Foto: Shutterstock

Zdroje: Byrdie, PubMed, Marisa GarshickAllureHealthLIne

Reklama