Dokumentaristka Helena Třeštíková se dočkala dalšího významného mezinárodního úspěchu s projektem Zázrak po 35 letech, který započala jako svůj vůbec první časoměrný film v profesionální praxi.

Kamera sleduje vývoj konkrétního člověka od narození po jeho dospělost. Je u těhotné mladé ženy přes porod až do šesti měsíců života jejího potomka. Dnes už dospělého syna sleduje dokumentaristka až do španělského San Sebastianu, kde v současné době žije.

Helena Třeštíková„Když jsem před pětatřiceti lety začínala s metodou časosběrného dokumentu, nenapadlo by mě, že filmy René nebo Zázrak uspějí v mezinárodním měřítku a po tolika letech. Z toho vyplývá, že se nikdy nemá nic vzdávat a všechno je třeba vydržet a dokončit,“ říká Helena Třeštíková, která v současné době ve střižně dokončuje dokument o mladé narkomance jménem Katka.

Dohromady 345 filmových tvůrců žádalo v rámci programu Evropské unie MEDIA o podporu na vývoj hraného, dokumentárního, animovaného filmu či seriálu. Cenu však získala Třeštíková. Ta ji převezme 15. května z rukou evropské komisařky Viviane Redingové na fimovém festivalu v Cannes.

„Projekt Heleny Třeštíkové byl ohodnocen evropskými experty z řad producentů jako nejkvalitnější v daném období jednoho roku,“ říká Barbora Ondrejčáková z české kanceláře programu MEDIA.

 

Připomeňte si rozhovor o režisérce a její tvorbě René stačil vykrást i mě a články o jejím osudovém antihrdinovi Třeštíková představí svého zloděje osobně

Co říkáte na tvorbu Heleny Třeštíkové? Je zajímavá, nebo jde mimo vás?

Reklama