64007d14b0f1eseznam.jpg
Foto: Shutterstock

Připravte si tymiánový čaj
Tymiánový čaj vždy připravujte z čerstvého tymiánu. Jeho výhodou je dostupnost, takže tuto bylinku seženete jednoduše v supermarketu, zdravé výživě a můžete si ji i vypěstovat doma. Jde o nenáročnou bylinku, která vydrží silné slunce i větší zimu. Klidně si ji dejte na balkon nebo na zahrádku. 

Na přípravu tymiánového čaje budete potřebovat čerstvé lístky tymiánu (cca 2 snítky na 400 ml vody) a horkou vodu (pozor, ne vařící). Lístky louhujte asi po dobu 15-20 minut a pokud budete mít pocit, že delší louhování rovná se větší účinky, jste na omylu. Dvacet minut opravdu postačí. Vzniklý nápoj lze pít teplý nebo studený a můžete si ho dochutit ovocem, ať už čerstvým nebo sušeným nebo osladit medem.

64007f79efc0dimage.jpg
Foto: Shutterstock

Jaké jsou účinky tymiánového čaje

1. Působí antiviroticky

Jako přírodní lék může tymián pomoci v boji proti chřipkám, pásovému oparu, hepatitidě, herpesu, HPV a Epstein Barr viru (způsobuje například mononukleózu).

2. Snižuje virovou zátěž

To potěší zejména ty, kteří mají v těle zvýšené množství virů. Jde například o osoby s chronickým únavovým syndromem, fibromyalgií (chronická bolest svalů a kloubů), lupusem, závratěmi, roztroušenou sklerózou nebo revmatoidní artitidou.

3. Působí blahodárně na nervový systém

Tymián stimuluje paměť a má vliv na koncentraci (potěší studenty a osoby s psychicky náročným povoláním), zmírňuje bolesti hlavy a svalové napětí, tiší kašel a horečku a obecně pomáhá v boji proti nachlazení a infekcím. Navíc tato bylinka obsahuje carvacrol, což je vynikající uklidňující prostředek a má tak posilující účinek na celý nervový systém.

4. Má antioxidační schopnost

Tymiánu se také někdy říká čistící bylina, protože dokáže skvěle pročistit trávicí systém a pomáhá mu ulehčit od těžkosti, kterou způsobují tučná jídla. Také funguje i jako prevence infekcí močových cest a pomáhá udržet ty správné bakterie v rovnováze. Tymián je bylinka, která má jako jedna z mála opravdu vysoký obsah antioxidantů, které eliminují volné radikály. Pokud cítíte, že jste unavení, začněte pít tymiánový čaj 2x denně a těšte se z výsledků.

5. Chrání srdce

Pravidelná konzumace tymiánu může mít za následek snížení krevního tlaku a dokáže chránit před kardiovaskulárními onemocněními. Obsahuje spoustu železa, takže pomáhá s léčbou anémie.

Tipy na závěr:

  • tymiánovou směs použijte vždy jen jednou, poté účinky klesají
  • těhotenství ani kojení není překážkou pití tymiánového čaje
  • výhodou je, že čaj můžete pít jak často chcete a nemusíte dělat přestávky jako po jiných bylinkách
  • čaj uchovávejte v lednici 2-3 dny

Tymián můžete konzumovat nejen jako čaj, ale přidat si ho do jídla. Skvěle se hodí k masu a neměl by chybět na žádném grilování. Použijte ho jako koření na grilovanou zeleninu a skvěle funguje i v dipech.

Zdroj: medicalmedium, Studie 1, Encyclopedia, Studie 2, Medicinenet, Studie 3