Potíte se? Vytrhli vám zub nebo vás bolí v krku? Jste daleko od nejbližší ordinace nebo prostě jen nechcete polykat hrsti prášků? Nezoufejte. Příroda zná prostředky, které vám zaručeně pomohou. Například šalvěj. Lidově se jí říká babské ucho nebo taky koníčky či smrtky. Oficiální název zní šalvěj lékařská, latinsky Salvia officinalis.

Sledujte náš nový seriál Příroda léčí, ve kterém si představíme alternativu k tabletkám...

Tato bylinka je známá více než tisíc let. Je to vlastně víceletý stálezelený polokeř, který dorůstá do výšky 30–80 centimetrů. Pochází ze středozemní oblasti, kde roste zejména na suchých slunných stráních a skalách. Často se pěstuje v zahrádkách, v teplejších oblastech někdy i zplaňuje. V létě kvete modrofialovými květy.

K lékařským účelům se používá již od starověku a má svůj medicínský význam dodnes. Pěstuje se v polních kulturách v několika odrůdách, které se liší vzhledem a bohatostí květů. Listy šalvěje jsou silně aromatické, oválné, hýří směsí fialové, červené a šedé barvy. Mají také jemnou texturu a silně svíravě nahořklou chuť. Z rostlinky se sbírá i nať. Z natě se pak destiluje silice (Oleum salviae), která má stejné použití jako výluh z listů. Nejvhodnější dobou sběru je květen–červen.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)Tento druh šalvěje nelze zaměňovat za domácí šalvěj luční (Salvia pratensis) rostoucí hojně na loukách a na suchých stráních, nebo šalvěj přeslenitou (Salvia verticillata) či šalvěj muškátovou (Salvia sclarea). Existuje i šalvěj divotvorná (Salvia divinorum), kterou pěstují mexičtí indiáni pro její psychotropní účinky.

Zevní použití
Šalvěj má výborné desinfekční účinky, výplachy odvarem z této drogy jsou osvědčené například při zánětech dásní, aftech, různých otocích v puse a bolestech v krku, zejména u angíny. Po vytržení zubu vyplachujeme ústní dutinu odvarem ze šalvěje, čímž dosáhneme toho, že rána se rychle zahojí a v žádném případě nebude hnisat. Při kožních neduzích jako jsou akné či různé rány nám výborně poslouží vymývání nebo obklady ze šalvěje.

Na kloktání, výplachy či obklady si připravíme silný odvar tímto způsobem: Tři lžíce drogy dáme do půl litru vody, přivedeme do varu a přikryté necháme louhovat asi dvacet minut. Poté přecedíme. Vlažný čaj držíme v ústech asi pět minut, proplachujeme jím neustále ústní dutinu, aby mohl dobře působit. Obklady si připravíme nejlépe z bavlněné látky namočené do odvaru, přikládáme na postižená místa a necháme působit patnáct minut.

Sušená šalvěj pomáhá při celé řadě onemocnění a zdravotních potížíVnitřní použití
Čaj ze šalvěje výborně odstraňuje noční pocení, zejména nervového původu (např. při nočním pocení v období klimakteria, v pubertě a při plicní TBC), pomáhá při pracovním přetížení a následném stresu. Šalvěj uklidňuje také poruchy zažívacího ústrojí, má protihlístové účinky a snižuje sekreci žláz. U kojících žen pomáhá při snižování nadměrné tvorby mateřského mléka či k úplnému zastavení laktačního procesu.

Dále pomáhá při nepravidelné menstruaci. Doporučuje se při chorobách jater a žlučníku. Šalvěj oživuje krevní oběh a zlepšuje činnost nervové soustavy. Droga je i osvědčenou přísadou do čajových směsí při léčbě různých druhů rakovin.

Dávkování:
vnitřně – 1 kávová lžička na šálek nálevu
zevně – 1 polévková lžíce na šálek nálevu k obkladům a ke kloktání
 
Šalvěj jako koření
Jako koření se používají čerstvé i sušené listy, které se sbírají po celé období vegetace. Obsahují až tři procenta silice s kafrem, saponiny, hořčiny, čtyři procenta tříslovin, pryskyřice, vitaminy skupiny B, vitamin P, minerální a hormonálně účinné látky. Šalvějí se obvykle koření skopové maso, ryby. Dále je vhodná do směsí na přípravu karbanátků a paštik. Čerstvá šalvěj spolu s petrželkou a yzopem příjemně aromatizuje bylinkové máslo. Pro zvýraznění chuti i vůně se však počítají na jednu porci nanejvýše dva čerstvé lístky nebo špetka lístků sušených.
 
Z šalvěje používáme list a naťŠalvěj lékařskáPěstování za oknem
Šalvěj je velmi vhodná pro pěstování v květináči. Vysazujte jí na teplé, slunečné a dobře odvodněné stanoviště, půda nesmí být kyselá. V zimě chraňte před nadměrným vlhkem, průvanem a zimou. Rostlina při správné péči vydrží až sedm roků. Čerstvé listy můžete trhat po celý rok. Na jaře mají listy příjemnou slabou chuť. Po odkvetení je chuť výraznější, taninová.

 

POZOR: Šalvěj lékařská je výbornou bylinkou, ale ve vysokých dávkách může vzhledem k vysokému obsahu toxického thujonu vážně ohrozit zdraví!

Reklama