Rooibos – netušila jsem, co si pod tím slovem představit… Také vám to slovo zní tak nějak magicky? Mně to nedalo a pustila jsem se do vyhledávání významu tohoto podivného názvu…

Znáte to, zvědavost je prostě zvědavost!

Naštěstí netrvalo dlouho a ona zvědavost byla konečně uspokojena…

Rooibos je keř, který se pěstuje pouze na plantážích Jižní Afriky o celkové rozloze 25 000 hektarů. Z této relativně nepatrné plochy se sklízí od ledna do dubna, dále zpracovává a poté distribuuje do celé řady zemí. Schopnost sklidit části stonku a lístků trvá u jednoho keře pouze 4-5 let, potom rooibos odumírá…

Rooibosové plantáže jsou umístěny minimálně 450 m nad mořem. Základní podmínkou pěstování je dostatek srážek, žádný mráz a lehce kyselé půdní prostředí.

Ale asi tou nejdůležitější a nejzajímavější informací o keři Rooibos je, že má neuvěřitelně blahodárné účinky na naše zdraví!

  • Alergie: působí jako přirozené antihistaminikum, bojuje proti alergickým reakcím. Obzvláště účinný je při alergiích na potraviny, prach a při senné rýmě.
  • Problémy s kůží: díky svým antioxidačním a hojivým účinkům pomáhá při mnoha kožních problémech, jako např. ekzémech, lupence, po slunění – ale i při dětských opruzeninách z plenek.
  • Srdce a krevní oběh: působí vyváženě na krevní cukr a krevní tekutiny, a proto se hodí jako podpůrný prostředek při arterioskleróze a poruchách prokrvení.
  • Nádorová onemocnění: pro svůj vysoký podíl antioxidantů a flavanoidů je doporučován jednak jako prevence, ale i podpůrný léčivý prostředek při rakovinových onemocněních, obzvláště při rakovině plic, kůže, žaludku a střev.
  • Zažívací potíže: svým protizánětlivým působením a obsahem tříslovin je rooibos vhodný při žaludečních a střevních potížích. Také při tzv. tříměsíční kolice u kojenců dosahuje velmi pozitivních účinků.
  • Psychické obtíže: především účinné látky Querzetin a Querzitrin pozitivně působící na vznik „hormonu štěstí“ serotoninu jsou důvodem toho, proč je rooibos doporučován při depresích, nervozitě, nespavosti a bolestech hlavy.
  • Poruchy látkové výměny: kromě běžných terapií pomáhá rooibos tvorbě inzulinu v krvi.
  • Ústní dutina: antibakteriální a antivirové účinky rooibosu pomáhají při rozličných problémech, např. při aftech, zubním kazu, zánětech v krku a dásní.

Pokud vás láká ověřit si účinky rooibos stejně jako mě,  mám pro vás dobrou zprávu! Společnost OXALIS nabízí neuvěřitelně širokou škálu právě oné „zázračné“ rostliny.

Určitě vyzkoušejte!:

Rooibos Lemonita - rooibos s citrusovým aroma bude vaší energetickou vzpruhou! Tato směs jihoafrického rooibosu, vousatky citronové, kousků citronové kůry a limety se svěžím aroma vám zajistí ten správný start do nového dne.

Pretty Woman - rooibos s listy maliníku, kousky malin a jahod, růžovými poupaty, květy růže a sedmikrásky je svým složením určen speciálně pro ženy. Nad šálkem tohoto lahodného jihoafrického rooibosu s jemnou chutí si příjemně uvolníte nejen tělo, ale i mysl.

Zelený rooibos (nefermentovaný) - obsahuje značné množství minerálů a vitaminů, které vynecháním procesu okysličování zůstávají v původní podobě.

A na závěr jeden návod na chutný čaj:

Skotský čaj
14 lžiček rooibosu
1 litr vody
200 g hnědého kandysového cukru
1 kus celé skořice
180 ml skotské whisky
1/4 l šlehačky
špetka mletého muškátového oříšku

Rooibos zalijeme vroucí vodou a přidáme kandysový cukr. Přidáme skořici, necháme 5 minut odstát, ocedíme a odstraníme skořici. Čaj promícháme s whisky, rozdělíme jej do šálků nebo sklenic. Každý z nich pak ozdobíme šlehačkovou čepičkou a troškou muškátového oříšku.

No, nevím jak vy, ale já Skotský čaj určitě ochutnám!

Pokud vás tajemná rostlina rooibos zlákala, pak neváhejte a navštivte některou z prodejen OXALIS ČAJ A KÁVA! Široký výběr naleznete také na www.oxalis.cz,  kde si můžete vybrat z nabídky 40 různých čajů z této rostliny a nechat si je dodat přímo do domu!

Reklama