Říká se, že ty nejlepší věci jsou zadarmo. Jednou z nich je i mateřské mléko. Proč je učiněným zázrakem pro miminka i jejich maminky?

1) Dokonale vyvážený koktejl

breast

Mateřské mléko je tak dokonalé, že si s ním miminko bezezbytku vystačí. Ve 100 ml se ukrývá kolem 280 kJ. Je to výživa a nápoj zároveň, protože obsahuje na 80 % vody. Kromě té je v něm namíchán dokonalý koktejl živin a minerálních látek. Ty jsou pro tělo miminka mnohem lépe vstřebatelné, než látky z mléka umělého (tak třeba v případě železa, které se vstřebá z 50 % oproti 10 % z mléka umělého). Jestliže si kojící maminka právě nedopřává dostatek některých živin, dostanou se do mléka i tak - z jejích tělesných zásob.

Kromě výživy skýtá mateřské mléko miminku také důležité látky pro budování imunity. Už první mléko (kolostrum) mu dodává velké množství bílých krvinek a protilátek. Například imunoglobulin A, který pokryje sliznici tenkého střeva dítěte, aby je chránil před náporem mikroorganismů.

Pokud maminka onemocní například chřipkou, neměla by ani tak přestávat kojit. Mlékem totiž předává miminku již vytvořené protilátky, které jej chrání před nákazou.

Říká se, že jakou imunitu si člověk vybuduje během prvního půl roku života, taková jej bude provázet celý život.

2) Chrání miminko

Mateřské mléko má pro kojence spousty jiných benefitů než jen výživu. Snižuje u nich riziko syndromu náhlého úmrtí dítěte, ale chrání je také před celou řadou onemocnění. Ať už jsou to průjmy, záněty středního ucha, těžké novorozenecké infekce, zápaly plic nebo i alergiemi.

Díky vyváženému množství aminokyselin dochází ke správnému vývoji nervové soustavy. Díky tomu prý mají kojené děti následně lepší výsledky ve škole.

Kojené děti jsou zdravější i v dospělosti. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) mají často nižší krevní tlak i hladinu cholesterolu, jsou více chráněni před obezitou a diabetem II. typu.

Sání má navíc dobrý vliv na správný vývoj zubů a řečových orgánů.

3) Nikdy nedojde

Pokud nemá maminka s laktací problémy, vytváří se mléko prakticky neustále, takže se nemůže stát, že by došlo. Jeho množství se dokonale přizpůsobí potřebám miminka a může se tím pádem zvětšovat či zmenšovat.

4) Zdravý fast food kdekoli a kdykoli

breast

Vyvařit láhev i savičku, namíchat mléko ve správném poměru, ohřát na ideální teplotu. To všechno můžete s klidným srdcem vypustit, pokud můžete své dítě kojit. Mateřské mléko je k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu, zkrátka kdykoli si miminko vzpomene, že má hlad. A je úplně jedno, jestli jste právě doma, nebo na výletě uprostřed pustého lesa. Jak snadné! Navíc je úplně zadarmo...

5) Pomáhá po porodu

Ženy krátce po porodu pociťují při kojení bolesti v podbřišku. Jsou to stahy, které navrací dělohu zpět do původní velikosti. Má je na „svědomí“ oxytocin uvolňovaný při ejekčním reflexu potřebném pro uvolnění mléka. U nekojících žen tento proces probíhá pomaleji. V případě kojení zároveň klesá riziko poporodního krvácení.

6) Chrání maminku

Kojíte? Váš dobrý skutek bude po zásluze odměněn, a to formou sníženého rizika onemocnění některými chorobami. Je to například rakovina prsu, dělohy a vaječníků, ale také osteoporóza. Pokud vydržíte kojit déle než 8 měsíců, měla byste mít zajištěno snazší ukládání minerálů do kostí. A jako bonus - dostanete se snáze na svou původní váhu.

7) Sbližuje vás

Kojení vyplavuje hormony oxytocin a prolaktin, které mají kromě mnoha dalších účinků také schopnost dopřát mamince psychický relax. Při tomto způsobu krmení navíc vzniká mnohem těsnější pouto mezi maminkou a jejím potomkem.

Čtěte také: