Ne nadarmo slovo chia v mayštině znamená síla. Superpotravina, kterou musíte zkusit! Seznamte se – chia semínka.

Bylo nebylo, před více jak 3500 lety před Kristem začali Aztéci a Mayové pěstovat semínka šalvěje hispánské. Společně s kukuřicí, fazolemi a amarantem se stala semínka chia základem jídelníčku a tyto kmeny jim vděčily za sílu, fyzickou kondici a schopnost podávat extrémní výkony. Ne nadarmo slovo chia v mayštině znamená síla.

chia

Pomineme – li dávné historické využití a náboženský význam, o chia semínkách se začalo znovu hovořit až v 90. letech 20. století. Spolupráce jihoamerických vědců, zemědělců a odborníků na výživu vzala za své a tento jedinečný přírodní produkt začal slavit úspěch nejen mezi dietáři, ale hlavně sportovci a milovníky zdravého životního stylu.

Chia semínka jsou zásobárnou železa, mají pětkrát více vápníku než mléko, obsahují velké množství draslíku, jsou přírodním zdrojem omega-3 a omega-6 mastných kyselin, silným antioxidantem a aktivátorem paměti a energie.

chia s

Proč je jíst?

  • Pomáhají ke snížení váhy.
  • Zpomalují rozklad sacharidů a regulují hladinu krevního cukru.
  • Jsou lehce stravitelné.
  • Díky množství vlákniny je ocení hlavně vaše střeva.
  • Semínka mají schopnost navázat vodu až na dvanáctinásobek svého objemu. Tím hydratují organismus a jsou skvělým pomocníkem při fyzické zátěži.
  • Kromě toho, že jsou zdravé, je jejich příprava více než snadná. Nemají specifickou chuť, dají se mixovat do koktejlů, smíchat ráno s mlékem nebo s jogurtem. Přidávají se i do salátů, pomazánek a jiných slaných pokrmů.
Reklama