5b11156280d25obrazek.png
1) Budete rychleji fit

Díky kojení se maminky po porodu lépe zotavují. Dochází totiž k rychlejšímu zavinování dělohy (až o čtyři týdny oproti nekojícím maminkám) a hrozí nižší riziko poporodního krvácení.

2) Zbavíte se stresu

Při kojení se do těla maminky vyplavuje oxytocin. Tento hormon lásky, věrnosti a důvěry napomáhá budovat vztah s miminkem, ale současně s hormonem prolaktinem také relaxovat a odstraňovat stres a napětí. I díky tomu lze zvládnout péči o miminko hravěji.

3) Sbohem, poporodní deprese

Podle studie Národního ústavu zdraví v USA trpí maminky, které kojí, méně často poporodní depresí.

4) Předejdete rakovině

Nejedna studie prokázala preventivní účinky kojení v případě rakoviny prsu a vaječníků. Tím lepší, čím více a déle žena kojí.

5) Zachováte si zdravé kosti

Kojící ženy jsou vystaveny nižšímu riziku osteoporózy, tedy řídnutí kostí. To bývá problémem hlavně po menopauze.

6) Poporodní kila zmizí

Při kojení snáze zhubnete. Během prvního měsíce pro vás bude kojení stejně energeticky náročné, jako těhotenství. „Jeden ml mateřského mléka představuje asi 3 kJ, po přepočtu na množství mateřského mléka při plně kojeném miminku je na kojení spotřebováno asi 2 200 – 3 000 kJ za den. Během těhotenství si maminka vytvoří zhruba 4 kilogramy zásobní tukové tkáně, ze které během kojení čerpá. Podle výsledků provedených medicínských studií ve vyspělých zemích snižují plně kojící ženy pouze kojením asi 0,8 kg váhy měsíčně,“ uvádí odborníci na hubnutí ze společnosti STOB (Stop Obezitě).

7) Nebudete menstruovat

Díky laktaci si odpočinete od menstruace. Alespoň na nějaký čas. Na jak dlouhý, to ale říct nelze. U každé ženy je tomu jinak.

8) Neotěhotníte

Po dobu častého kojení byste měla být chráněna proti početí dalšího potomka. Antikoncepční účinky laktace mohou u některých žen přetrvávat i po prvním roce kojení. Rozhodně na to ale nelze stoprocentně spoléhat, jak by vám spousta neplánovaně těhotných maminek dosvědčila.

9) Budete bohatší a v pohodě

Ušetříte spoustu peněz za umělé mléko a budete více v klidu, protože kojení je velmi pohodlné a rychlé. Můžete ho provádět prakticky kdekoli, a to okamžitě, bez vyváření lahviček a ohřívání umělého mléka, případně čekání na jeho správnou teplotu.

10) Uklidníte zoufalý pláč

Kojení vám pomůže rychleji uspat v noci se probouzející miminko. Sání ho snadno uklidní i kdykoli jindy, třeba v případě rozmrzelosti, rostoucích zoubků nebo nemoci.

Čtěte také:

Uložit

Uložit