5ea6d934f3b28obrazek.png
I v minulosti, kdy lidé trávili na slunci výrazně více času než my dnes, podával se dětem pro zdraví rybí tuk. Naši předkové totiž věděli, že pobyt venku nestačí. K doplnění vitaminu D je potřeba také pestré stravy. Je obsažen zejména v tučných mořských rybách – proto rybí tuk, plnotučném mléce, játrech nebo vaječném žloutku.

Dnes už se také ví, že vitamin D není zdaleka zodpovědný pouze za správný vývoj kostí. Zjistilo se, že receptory vitaminu D jsou prakticky ve všech tkáních a vitamin D tedy ovlivňuje organismus v daleko větším rozsahu, než se dříve myslelo. Bylo prokázáno, že vitamin D má zásadní význam při aktivaci tzv. T-buněk, které jsou důležitou složkou imunitního systému bránícího organismus před viry a bakteriemi. Řada studií odhalila také vztah nedostatku vitaminu D a některých závažných chorob jako je diabetes, nádorová onemocnění či onemocnění střev. Vitamin D také přispívá ke správné činnosti svalů.

I tento krátký úvod o vitaminu D jistě stačí k tomu, abychom si uvědomili, že za současné situace, kdy je kvůli nebezpečí nákazy novým koronavirem omezen pohyb venku, je velká část populace ohrožena významným nedostatkem vitaminu D. Nejvíce v nebezpečí jsou senioři a dlouhodobě nemocní, kteří coby nejohroženější skupina koronavirem omezují svůj pobyt venku na minimum. Paradoxně tak dochází k situaci, kdy obezřetnost před nákazou koronavirem nepřímo vede k nedostatku vitaminu D, který je nutný pro správné fungování imunitního systému. Silný imunitní systém je přitom nejlepší obranou před nákazou virovými onemocněními, stejně tak jako determinantem průběhu případné nákazy.
5ea6d945b2cceobrazek.png

Jak jsme již zmínili v úvodu, ani za běžných okolností není dobré spoléhat se jen na sluneční svit coby zdroj vitaminu D. Zejména nyní bychom tedy měli dbát 5ea6d98a593cdobrazek.pngzvýšenou pozornost na jeho doplňování ve stravě, zejména rizikové skupiny pak i prostřednictvím doplňků stravy.

V současné chvíli je pak možná překvapivě ideální volbou například Preventan® Sport – doplněk stravy vyvinutý původně pro sportovce. Preventan® Sport je určen na podporu imunity při fyzické zátěži – obsahuje patentovanou směs biologicky aktivních látek ProteQuine®, jež stimuluje slizniční imunitu, a vitamin C, který přispívá ke správné funkci imunitního systému. Navíc ale obsahuje i tolik potřebný vitamin D. Díky Preventanu Sport dále doplníte zinek přispívající k normálnímu metabolismu sacharidů a k ochraně buněk před oxidativním stresem a jód pro podporu správného energetického metabolismu. Cíleným stavem je odolný organismus se silnou obranyschopností, který ve ztížených podmínkách netrpí únavou a vyčerpáním.  Tyto doplňky stravy pro sportovce tak mohou nyní být velmi prospěšné pro všechny, kteří omezili svůj pobyt venku na slunci, ale potřebují posilovat obranyschopnost organismu.

Více na Preventan.cz
5ea6d9ab8ab66obrazek.png

Reklama