5c791dd6c5636obrazek.png
Není snad už ani možné, abyste „surfovaly“ po internetu a nenarazily na jméno Marie Kondo.
Na ženu, která je zodpovědná za změnu způsobu, jak si lidé uspořádají své domovy a šatní skříně. Jednoduchá organizace je skvělým způsobem, jak si uspořádat svůj život a ulehčit si ranní rozhodování, co si obléknout na sebe.
Zde je návod, jak si po vzoru Marie Kondo uspořádat šatník a připravit si tak cestu k lehčímu životu v roce 2019.

Metoda KonMari

5c791d9a0d283obrazek.pngPodle Marie Kondo, která svými knihami radí lidem po celém světě, jak efektivně uklízet, a ještě si to užít, je nejdůležitější při úklidu začít právě oblečením a teprve později se věnovat dalším kategoriím věcí.
Ve své knize Zázračný úklid Marie Kondo píše: „Ukliďte něco málo každý den a budete uklízet navěky. To, že uklízíte pokaždé jen trochu, je právě tím důvodem, proč máte pocit, že s úklidem nemůžete být nikdy hotovi. Pokud uklidíte naráz, můžete tím zásadně změnit nastavení své mysli.“
Jinými slovy: pokud uklidí pořádně a naráz, dostanete se na ten správný odrazový můstek, který promění váš život. Samotná změna prostředí totiž znamená nový impulz a uspořádání priorit. Co tedy dělat a jak postupovat?
5c791d7bd7e94obrazek.png

 1. Neuklízejte místnost po místnosti, ale uklízejte věci podle druhu, ne podle toho, kde se nacházejí.
 2. Začněte s oblečením. Právě této „položky“ mívá většina z nás doba více než je nutné, věci se vrší, kupí a dost často ani nevíte, co se nachází na dně skříně.
 3. Udělejte pořádný „binec“. Zkrátka vyházejte všechno ze skříně na velkou hromadu a začněte úplně od začátku.
 4. Jedním z pilířů zázračného úklidu podle Marie Kondo je řídit se srdcem. Každý kousek si proto vezměte do ruky a řekněte si – „Dělá mi radost?“ Řiďte se spíše intuicí než city a nechte si jen to, v čem se cítíte dobře a opravdu nosíte.
 5. Co si nechat a co vyhodit? Zbavte se všeho, co vám nepřináší radost.
 6. Začněte třídit věci na jinou sezonu. To znamená, začněte s věcmi na zimu, která teď končí.
 7. Skoncujte se sekcí „věci na doma/úklid/na chalupu“. Raději se tohoto oblečení zbavte nebo darujte na charitu.  
 8. Věci si roztřiďte na kategorie:
  - vršky (trička, košile, svetry, mikiny aj.)
  - kalhoty a sukně
  - věci, které patří na ramínko (saka, blejzry aj.)
  - ponožky
   -spodní prádlo
  - kabelky
  - doplňky (šátky, šály, čepice, pásky, klobouky aj.)
  - oblečení pro zvláštní příležitosti (plavky, uniformy aj.)
  - boty
 9. Zapomeňte na komínky. To je nejčastější způsob, jak věci ukládáme do skříně. Kondo ale radí skládat vše nastojato a vedle sebe. Následně věci skládat podle barev, vzorů nebo třeba materiálů.
 10. Jestli se u spousty věcí rozhodujete, zda je pověsit na ramínko, nebo raději složit do regálu, zvolte druhou variantu (samozřejmě není řeč o saku, košili a podobných věcech). Na místo dvaceti zavěšených kusů se podle Marie Kondo vejde zhruba jednou tolik složených věcí, někdy i víc. Pokud tedy máte pocit, že nemáte dost úložného prostoru na oblečení, možná ho skutečně jen špatně ukládáte.
 11. Pro věci, které věšíte na ramínko, platí dvě pravidla:
  - věšte vedle sebe stejné druhy oděvu – košili vedle košile, kabát vedle kabátu, a ne nahodile
  - věšte věci tak, aby vytvářely linku stoupající zleva doprava – to totiž v lidech vyvolává spokojenost a vy se tak snadno naučíte tento pořádek udržovat
 12. Skládané věci pak rovněž systematicky rovnejte podle logiky. Trička nepatří ke kalhotám, sportovní prádlo nepatří k halenkám.
 13. A pak je tu sekce ponožek. Také balíte páry do „koulí“? Tak s tím skoncujte. Nízké ponožky dejte na sebe a dvakrát přeložte. Klasické ponožky přeložte třikrát, podkolenky a punčochy čtyřikrát až šestkrát. Výsledný efekt ve vašem šuplíku vás překvapí.
  5c791dadbb5cbobrazek.png

  Foto: www.shutterstock.com

 Také si přečtětě:

Reklama