Med. Asi ho máte doma, možná jím sladíte čaj nebo jeho účinků využíváte při nachlazení. Jeho pozitivní vliv na lidské zdraví je ale o mnoho širší, než jste možná tušili.

honey

Zkoumáním pozitivních účinků medu na lidské zdraví se zabývalo již mnoho lékařů a vědců. Při pokusech, kdy byl podáván med dětem, bylo například zjištěno, že zlepšuje celkový zdravotní stav dětí a má pozitivní účinky na jejich vývoj. Díky medu, který byl dětem s potravou podáván, dokázal jejich organismus mnohem více využít vápník a hořčík, tolik důležitý pro jejich zdravý vývoj. Po dlouhodobějším užívání stouplo v krvi dětí i množství hemoglobinu, krevního barviva, které zásobuje buňky kyslíkem. Takto bychom mohli pokračovat i dále…

O blahodárných účincích medu věděli dobře už ve starém Egyptě, přestože o jěho účincích neměli žádné vědecké studie. Znali ho z každodenního života. Hojivých účinků medu bylo využíváno i za první světové války, kdy se užíval k čištění infikovaných a hnisavých ran a k jejich rychlému hojení. Stejné účinky má pro hojení jizev.  

Med obsahuje minerální látky, bílkoviny, vitamíny, antioxidanty a mnoho dalších prospěšných látek, které naše tělo dokáže ku prospěchu využít.

Díky svým vlastnostem by se měl med stát součástí naší výživy, a to již od útlého věku. Ale pozor. Mnozí lidé jsou na med alergičtí, a pokud by se po jeho konzumaci objevila nějaká nepřirozená reakce, ať už svědění, vyrážka, či dokonce pocit dušnosti, okamžitě je nutné konzumaci zarazit!

Podávání medu se doporučuje například při následujících obtížích...

  • Zánět horních cest dýchacích - Pozor! Nikdy nedávejte med do horkého čaje. Látky, které mají ony pozitivní účinky, jsou při zahřátí nad 46 stupňů zcela zničeny.
  • Žaludeční  vředy - snižuje sekreci žaludečních šťáv
  • Nespavost - má tlumivé účinky
  • Prořezávání zoubků u dětí - podávat lžičku medu, otupuje bolest
  • Dětské anémie - chudokrevnost
  • Rekonvalescence, vyčerpání
  • Pomáhá při hojení hnisavých ran
  • Pomáhá při léčení onemocnění jater a žlučníku

O medu jste si na ženě-in mohli přečíst také napříklada tady:

Reklama