Každý z vás jistě někdy slyšel o Mrtvém moři. Podivný název nebrání návštěvníkům užívat si koupele ve zvláštním přírodním úkazu, o kterém vědci v roce 1837 zjistili, že leží hluboko pod mořskou hladinou. Na obou stranách Mrtvého moře se zdvihají prudké skalní srázy, vysoké přes 500 metrů. Toto moře má jedinečnou atmosféru, kterou jinde nenajdete. Zajímavé je na něm i to, že se vlastně nejedná o moře, ale o veliké jezero, které získává vodu z řeky Jordán a z minerálních pramenů podél pobřeží. Jak je tedy možné, že voda v tomto jezeře je slaná jako v moři? Může za to jeho umístění uprostřed skalnaté pouště. Z hladiny se odpařuje obrovské množství vody, avšak soli a minerály v moři zůstávají. Voda je zde také těžší než obyčejná mořská voda. Proto se v ní ani neponoříte a ani neuděláte jediné plavecké tempo.
Mrtvé moře je již odpradávna známo jako léčivé prostředí pro mnoho chorob. Kromě vysokého obsahu „obyčejné“ soli obsahuje jeho voda hořčík, bromidy, sírany, vápník, draslík, sodík a další prvky. Jedinečné složení vody má blahodárný vliv na nejrůznější zdravotní potíže, jako jsou lupénka, ekzémy, záněty kloubů, revmatismus a artritida. Zjednodušeně řečeno: voda Mrtvého moře zlepšuje hydratační vlastnosti pokožky a má příznivý vliv na metabolické procesy v lidském těle. Zdejší prostředí má příznivý vliv i na dýchací choroby. Kdo se vykoupal v Mrtvém moři, ví, že kromě uvolnění celého těla byla jeho pokožka po koupeli příjemně vláčná a hebká. Důvodem je tenká ochranná vrstva, kterou zanechají minerály na pokožce. Sůl uvolňuje bolesti v zádech, uklidňuje celé tělo a zbavuje napětí. Tyto blahodárné účinky nemá jen voda, ale i bahno, které lze nabrat v malé hloubce u břehu.
Mrtvé moře je vyhledávaným cílem mnoha turistů, kteří zde hledají zdraví a odpočinek. Je ovšem možné, že časem bude tento přírodní zázrak pouhou vzpomínkou, protože hladina vody zde každým rokem klesá. Ochránci přírody tvrdí, že pokud bude voda klesat současným tempem, Mrtvé moře do roku 2050 zmizí. Existují sice projekty na jeho záchranu, ale žádný z nich zatím nebyl schválen.
Každý z nás se k Mrtvému moři asi nepodívá. Jeho léčivé účinky však můžeme vyzkoušet v pohodlí domova. K dostání jsou různé kosmetické výrobky, které jsou na bázi minerálů z Mrtvého moře vyrobeny. Jsou to nejrůznější relaxační koupele, tělové peelingy, bahenní lázně, mýdla, krémy, tělová mléka i pleťové masky.