Léto je nenávratně pryč a přichází podzim se svou jedinečnou barevností a vůní. Ale také s mlhami, plískanicemi a ochlazením často spojeným s nachlazením. Většina z nás při prvním kýchnutí či zakašlání s úspěchem sahá do lékárničky pro osvědčený prášek, kapky nebo sirup. Ale co to pro jednou zkusit trochu jinak?!

Nachlazení

První známky nachlazení zná zaručeně každá z nás. Škrabání vzadu v krku, šimrání v nose. Ještě než se nachlazení plně rozvine, zkuste sníst polovinu stroužku česneku, ráno a večer.
Osvědčený recept na bolavý krk, pokud to váš žaludek snese, je teplé mléko s lžičkou medu a lžičkou másla. Navečer strčte nohy do lavoru s tak horkou vodou, jakou snesete. Krev se nahromadí do nohou a uvolní se tak z hlavy a plic. Kdykoliv si vzpomenete, krčte prsty na nohou. Nervová zakončení v prstech u nohou aktivují náš imunitní systém k obraně.

Při bolestech hlavy z nachlazení pomáhají chladné zábaly či mátový olej vmasírovaný do spánků.

Na snížení teplot a pocení vyzkoušejte lipový čaj či čaj z mateřídoušky.

Proti kašli nechejte přes noc odstát nakrájenou cibuli přelitou třemi lžícemi medu. Druhý den užívejte každé dvě hodiny dvě čajové lžičky. Také česnek pomáhá uvolnit kašel.

Při bolestech v krku dobře poslouží studený obklad z tvarohu. Zkuste také kloktat třikrát až šestkrát denně čaj z tymiánu.

Chřipka

Chřipka je vyvolávána viry a je vysoce nakažlivá. Přenáší se vzduchem i dotykem. V boji s ní je nenahraditelným pomocníkem česnek. Cucáním stroužku česneku zabijete viry v krku i nosohltanu.

Proti chřipkové horečce je nejlepší čaj z mateřídoušky s medem a citronem.

Na bolavý krk přiložte křenový zábal – nikdy ne však přímo na krk. Křen je příliš ostrý a mohl by vyvolat alergickou reakci.

K uvolnění pomůže koupel z heřmánku a čaj z tymiánu, který také rozpouští hleny. Doprovází-li chřipku rýma, vyzkoušejte majoránkový olej. 

Na kašel užívejte echinaceu. Skvělé v boji proti virům jsou také bezinky.

Účinní pomocníci:

- Cibule – při kašli, nachlazení, zánětu průdušek a hrtanu

- Křen – má antibiotické a antibakteriální účinky. Používá se při zánětech mandlí a průdušek. Zmírňuje dávivý kašel a rozpouští hleny. Na protažení nosu stačí jediné nadechnutí. Ovšem pozor!, nikdy jej nepřikládejte přímo na kůži. Při nadměrných dávkách se mohou vytvořit puchýře. Stejně tak neužívejte křen k léčbě máte-li zhoršenou funkci štítné žlázy.

- Heřmánek – působí jako vnitřní antiseptikum, podporuje pocení a je jedinečným pomocníkem v dětském lékařství. Avšak i on může ve velkém množství vyvolat alergické reakce.

- Meduňka lékařská – napomáhá od bolestí hlavy a uklidňuje.

- Červená řepa – šťáva z řepy pomáhá při nachlazení, chřipce a zánětech mandlí.

- Eukalypt – nejlépe působí při zevním užití – potírání hrudníku nebo inhalace. Při bolestech v krku sáhněte s klidem po bonbonech s eukalyptem.

- Černý rybíz – šťáva z něj obsahuje velké množství vitaminu C, napomáhá celkové odolnosti organismu.

- Tymián – má výborné antiseptické účinky. Užívá se k léčbě bronchitidy a kašle. V těhotenství se však vyhněte vysokým dávkám.

- Zázvor lékařský – díky svým vysoce hřejivým účinkům se hojně užívá právě při nachlazení a chřipce k pocení.

- Mateřídouška obecná – má taktéž antiseptické účinky, výborně rozpouští hleny.

- Echinacea – méně známým názvem Třapatka nachová. Je přírodní antibiotikum ničící bakterie a viry v organismu. Je obsažena právě v léčivech proti nachlazení.

- Květ bezu černého – má potopudné účinky (působí proti horečce). Má také mírně stimulující účinek na tvorbu mléka u kojících žen. Působí močopudně.

Víte, že:

- bylinky jsou nejúčinnější v čerstvém stavu? (Tím ovšem neříkám, že sušené jsou bez jakýchkoliv blahodárných účinků, jen musí být sušeny na vzdušném stinném místě. Nikdy ne na přímém slunci!)

- česnek snižuje krevní tlak a neměli byste ho jíst ve velkém množství pokud máte nízký tlak?

- vykloktáním vlažné vody se dvěma kapkami mátového oleje osvěžíte dech po česneku?

- Močopudně (diureticky) působící bylinky nesmí užívat ženy v těhotenství? Mohou totiž vyvolat stahy dělohy!  

Nakonec nezbývá, než popřát hodně zdraví...       
Reklama