Amla, známá také jako indický angrešt nebo smuteň lékařská, roste na stromě amalaki. Dozrává na podzim převážně v hornatých oblastech Indie nebo v Pákistánu. Někdy se tomuto ovoci říká také indický angrešt. Je však větší než klasický angrešt, který mnohé z nás pěstují na zahradě a uvnitř je tvrdé semínko.
 
Oblíbené se ovoce amla stalo především v ajurvédské medicíně, kde se používá již celá staletí na mnoho neduhů – na průjmy, pálení žáhy, bolesti hlavy, nachlazení, záněty, osteoporózu, cukrovku, nechutenství a dokonce třeba i na žloutenku. Má nejvíce vitaminu C ze všech přírodních zdrojů. Až 600 mg na 100 g (citron má jen 50 mg na 100 g). Díky vysokému obsahu vlákniny navíc pomáhá se zácpou. Studie na zvířatech dokonce potvrdila, že amla může snižovat hladinu triglyceridů, zlepšit profil cholesterolu a pomáhat předcházet nemocem srdce a cév.

Podle některých výzkumů má amla navíc také blahodárné účinky na vlasy. Není tedy divu, že ji Indové hojně přidávají do šampónů, kondicionérů nebo vlasových olejíčků. Díky vysokému podílu vitaminu C zaceluje vlasové vlákno a dodává vlasům živiny. Ty jsou pak zdravé, pevné, lesklé a rychleji rostou. Skvělým bonusem je, že působí proti šedivění a vypadávání vlasů.

Ajurvédské texty ji někdy nazývají jako „nejlepší mezi omlazujícími bylinami“. Hojně používaná však není amla jen v Indii. Egypťané třeba věří, že její užívání zlepšuje paměť a pomáhá obnově všech orgánů. Amla může mít dokonce pozitivní vliv na naše duševní zdraví. Podle některých názorů odborníků je možné, že zvyšuje počet neurotransmiterů v mozku a má antidepresivní a anxiolytický účinek. Pro objektivnější posouzení účinků je však potřeba více výzkumů.

Samotná amla není moc dobrá. I v plné zralosti je velice kyselá a hořká zároveň. Velice chutné jsou však sušené plody s příměsí třtinového cukru. Ty se dají v dnešní době koupit i u nás, prodává je například Ecce Vita. Další možností jsou doplňky stravy s amlou od Organic India nebo Amla od Aimil Pharmaceuticals.

Foto: Shutterstock + značky

Reklama