Působí na nás stres, sem tam sníme něco špatného nebo děti přinesou ze školy a školky infekci, jejíž vinou strávíme pár dní v posteli a na toaletě. Průjmy jsou poměrně častým zdravotním problémem. Otázkou je, jak se jich co nejrychleji zbavit.

dítě a matkaNahlas se o průjmech moc nemluví. Je to téma, o kterém by jeden raději ani nepřemýšlel. Ale kdo se s nimi nesetkal, že? Když si o nich budete chtít něco přečíst (protože štěstí přeje připraveným), dozvíte se, že existuje více druhů průjmu. Mezi infekční příčiny patří viry, bakterie, parazité a řadí se sem také některé typy cestovatelského průjmu způsobené odlišnou místní mikroflórou. Průjmy mohou mít ale také neinfekční zdroje: stačí vydatný jednorázový nebo dlouhodobý stres, alergie nebo nesnášenlivost některé složky potravy (například laktózy, lepku apod.). Nebo prostě sníte něco, co už nebylo v nejlepší kondici, a prů… švih je na světě. Navíc, pokud potíže přetrvávají déle než čtyři týdny, nemluvíme už o akutním průjmu, ale o průjmu chronickém. A to je teprve nepříjemný problém.

Dieta je základ

Všichni lékaři i lékárníci samozřejmě doporučují odpovídající dietu. Důležité je především pít, protože při potížích s průjmem z těla odchází velké množství tekutin a zvlášť u malých dětí nebo starších pacientů hrozí dehydratace organismu. Doporučuje se černý čaj obohacený o fruktózu, tedy ovocný/hroznový cukr, aby tělo mělo aspoň trochu energie. A první den žádné jídlo. Pak je čas na suchary nebo rohlíky – nejlépe den staré, ty čerstvé mohou nadýmat. Nemocným střevům neudělají velkou radost ani oblíbené dětské piškoty, protože obsahují cukr, jenž ve střevech kvasí a potíže může pět zhoršit. Další dny je na místě přidávat rýži, do rýže trochu vařené mrkve, dobré jsou brambory, banán rozmačkaný například s trochou najemno nastrouhaných jablek beze slupky. Teprve potom se doporučuje postupně přidávat další potraviny.

Podpora z lékárny

Aby byla střeva co nejrychleji v kondici, od prvního dne pomáhejte zastavit průjmové potíže odpovídajícími, volně prodejnými léky. Vhodné je vybrat takové, které neovlivňují pohyby střev a nezatěžují játra nebo ledviny. Například Smecta je lék, který obsahuje přírodní čištěný jíl s vysokou vazebnou schopností, který na sebe váže toxiny a bakterie, které způsobují vaše obtíže a odnese je s sebou ven z vašeho těla. Obalí a zklidní podrážděnou střevní stěnu a vám se brzy uleví. Skvělé na Smectě je, že ji můžete podávat kojencům, stejně jako starším dětem, dospělým i seniorům. Dětem můžete Smectu zamíchat do oslazeného čaje nebo do jejich polotekuté stravy.

Běžte raději k doktorovi

V ideálním případě za pár dní skutečně o ničem nevíte, ale pokud je vám nebo dětem stále zle, není čas na hrdinství. Je na místě vyhledat lékaře. V případě průjmu u dětí mladších 3 let vždy vyhledejte lékaře. Situaci byste také neměli podceňovat, pokud průjem provází vysoké horečky.

smecta

Lék k vnitřnímu užití. Obsahuje diosmektit. Pečlivě čtěte příbalovou informaci. Upozornění: Při průjmu u dětí do 3 let vždy vyhledejte lékaře.

SCA-CZ-000010

smecta

 

www.prujmy.cz

Reklama