5f1eaa2d3f277obrazek.png
Foto: Shutterstock

Oslovili jsme odbornici, Mgr. Kristýnu Fejfarovou, aby nám odpověděla na několik otázek. Potíže s trávením nebo průjem může postihnout kohokoliv z nás.

Průjem může být způsobený různými důvody, co je nejčastější příčinou „běžného“ průjmu?
Nejčastější příčinou průjmů je narušení střevní mikroflóry, což může způsobit i obyčejná dietní chyba, tedy kombinace jídel tak, jak nejsme zvyklí.

Často řešíme průjem během dovolené v cizině, co bývá příčinou?
Pokud jsme v prostředí, které nám není mikrobiálně blízké, např. v subtropickém nebo tropickém pásmu, nebo v zemích, kde jsou hygienické zvyklosti horší než ty, na které jsme zvyklí, lze se snadno kontaminovat právě alimentární cestou. Důležitá je tedy zejména dobrá hygiena rukou, tepelná úprava potravin a pití balené vody.

Průjem může způsobit i léčba antibiotiky, řeší to i vaši pacienti?
Samozřejmě, každý pacient, který užívá antibiotika, je v menší či větší míře ohrožen narušením vlastního mikrobionu.

Je dobré spojit léčbu antibiotiky s probiotiky?
Ne ve všech případech to považuji za úplně vhodné. Vždy je dobré zvážit léčbu u každého pacienta individuálně.

Je dobré mít v domácí lékárničce nějaký přípravek proti průjmu? Případně i probiotika?
Co se týká domácí lékárničky, tak to je spíš na uvážení každého. Na zahraniční pobyty zcela určitě ano. Stejně tak by neměly chybět v lékárničkách na dětských táborech.

Probiotika lze užívat jak preventivně, tak i jako doplňkovou léčbu?
Z hlediska prevence bych upřednostnila spíše dodržování zdravého jídelníčku, který by měl obsahovat i tzv. prebiotickou složku. Prebiotika jsou složky potravy, které živí právě probiotika, tedy ty „zdravé“ bakterie, které ve střevě potřebujeme. Prebiotika ve stravě nalezneme v zakysaných mléčných výrobcích, kvašené nebo kysané zelenině, komplexních sacharidech (čočka, fazole a dalších luštěninách), ale i v ovoci a zelenině v podobě inulinu.

Pro řadu lidí, které postihne průjem či střevní potíže, je ideální samoléčba. Kdy je ale nutné navštívit lékaře a nespoléhat se na přípravky, které máme doma?
Návštěva lékaře je vhodná, pokud se společně s průjmem objeví další příznaky jako je horečka, zvracení, případně nějaké další příznaky. V případech, kdy je průjem masivní, tedy objemný, častý, který výrazně odvodňuje organismus již ve svém začátku a pacient se cítí unavený, schvácený a není schopen úbytek tekutin a minerálů dopít. V takových stavech hrozí dehydratace organismu a rozvrat vnitřního prostředí. Na to jsou velmi citlivé děti a senioři. Naopak není třeba spěchat k lékaři, pokud jde o průjmovitou stolici, která se objeví 2x-3x za den a pacient nemá žádné další obtíže. Tam bych doporučovala nejprve samoléčbu. Léky pomůže zvolit lékárník, možné je také stav zkonzultovat s lékařem po telefonu.

5f1eaa68c65c8obrazek.png
Mgr. Kristýna Fejfarová, hlavní sestra EUC Kliniky Liberec

Naše články – kde hledat pomoc?

enterol.png

Reklama