Pokud právě sepisujete seznam, co vše si s sebou sbalíte na dovolenou, pak určitě nezapomeňte na cestovní lékárničku. Není nic nepříjemnějšího, než když místo koupání, trávíte čas na pokoji, protože se nemůžete vzdálit od toalety a nemáte potřebné medikamenty. Že se nejedná o nic výjimečného, dokládají čísla. Podle nich až 70 procent lidí potkají během cestování trávicí a zažívací potíže.

Ač je to letos s výběrem destinace mnohem složitější než v předchozích letech, tak mnoho z nás si léto bez pořádné dovolené představit neumí. Možná už nebude hrát prim Egypt, či Tunisko, kde se pro cestovatelský průjem vžilo označení faraónova kletba, ale jiná „bezpečnější“ lokalita. To však neznamená, že zažívací potíže vás tam přesto nedoženou. 

Jiný kraj a jiná strava

Úskalí vězí v tom, že po příjezdu do vybraného letoviska, se musí váš organizmus popasovat s celou řadou nezvyklých vlivů. A samozřejmě platí úměra, čím větší exotika, tím větší nápor to je. Tělo se setkává s cizími bakteriemi, na které není zvyklé. Musí se vyrovnat s odlišnými klimatickými podmínkami i nezvyklou stravou. Výjimkou bohužel někdy nejsou ani kontaminovaná voda či potraviny. Tak se snadno může stát, že to imunita nezvládne. Ve střevech se usadí patogenní bakterie a výsledkem jsou mnohým dobře známé křeče a cestovatelské průjmy. Pak se už lékům proti průjmu nevyhnete a počítejte, že léčba pár dnů potrvá.

Prevence je základ

Základem prevence při cestách do exotiky, či jen středomoří, by měla být dobrá příprava. A tou nemyslíme, láhev slivovice s sebou na cestu, i když to také není od věci. Zjistěte si co nejvíce informací o destinaci, kam míříte. Nejen to, jaký tam mají bazén a zda na vás čeká plná penze, či stravování all inclusive. Pro některé země je totiž výskyt zažívacích potíží typický. Je-li tato informace uvedena v cestovní brožuře, neznamená to, že byste se tam neměli vydávat. Jen si dávejte větší pozor.

lacÚčinnou obranou proti cestovatelskému průjmu je rovnováha střevní mikroflóry. Té lze docílit pomocí užívání probiotik. Nejvhodnější je brát probiotika již týden před cestou, během dovolené a ještě týden po návratu domů. K dostání je celá řada přípravků, ale o to více úskalí se v lékárně skrývá. Musíte zvolit takový preparát, jenž bude stabilní s ohledem na teplé podnebí a cestu vydrží. Ideálním přípravkem jsou pro dospělé například Swiss LAKTOBACILY „5“. Jejich jedna kapsle obsahuje šest miliard prospěšných bakterií pěti různých kmenů laktobacilů a bifidobakterií. Pro děti je pak varianta s názvem Swiss LAKTOBACÍLKY. Ta má podobu cucavých pastilek s třešňovou příchutí. Více o probiotikách naleznete na www.laktobacily.cz.

Když to naopak nejde

Možná dáte raději letos přednost objevování tuzemských krás, než abyste si lámali hlavu, kde to v zahraničí bude klidnější. Pokud zvolíte odpočinek v domácích podmínkách, tak se průjmu bát nemusíte. Ovšem někteří mají, ať vyjedou kamkoliv, spíše opačné starosti. Těmi je zácpa. Někdo by nad ní mávl rukou, že je to ta lepší varianta. Jenže pokud na „velkou“ nejdete několik dnů, tak také není o co stát. Jste nafouklí, bolí vás břicho a když už to konečně přijde, může návštěva toalety skončit hemeroidy.

lac5Zácpu nemají na svědomí cizokrajné bakterie, ale spíše psychika a s tou je to někdy složitější, než se na první pohled zdá. Dovolená totiž znamená i stres, který se u někoho může projevit právě zácpou. Na svědomí ji může mít spěch, nevyhovující hygienické podmínky na cestách i to, že dojde k narušení zažitého vyprazdňovacího režimu a někomu to prostě mimo jeho soukromí domácí toalety nejde. V takových případech byste to měli řešit a zbytečně nečekat. Pokud míváte se zácpou na cestách potíže, určitě si na dovolenou přibalte i prostředek proti ní. Vhodnou volbou mohou být tablety Fructolax Ovoce&Vláknina, které obsahují výtažky z ovoce a vlákninu. Fructolax pomáhá zprůchodnit střeva a přispívá k pravidelnému vyprazdňování. Tablety jsou účinné, ale zároveň působí jemně, jelikož nedráždí střevní stěnu, ale pouze povzbuzují funkci střev. Přípravek je zcela přírodní a nemá žádné vedlejší nežádoucí účinky. Balení obsahuje 15 tobolek a snadno se vám vejde do zavazadla. Více na www.fructolax.eu.

Dovolená na míru

Ať pojedete na druhý konec světa, nebo na „Macháč“, dovolená je od toho, abyste si odpočinuli, užili si volné chvíle a načerpali nový elán do dalšího období. Přesto během ní myslete na své zdraví. Alespoň v rámci prevence, kdy si se sebou vezmete potřebné přípravky. Moc místa v kufru nezaberou a je lepší, je nepotřebovat, než aby vám v určitou chvíli chyběly. Protože vyrazit při cestovatelském průjmu shánět přípravek, který ho potlačí, do lékárny v letovisku, je opravdu velká výzva a rozhodně ne příjemná.

Reklama