28. ročník pochodu Konické štrapáce

Zítra čekají na turisty například Konické štrapáce (celkově jsem na tento víkend z turistické oblasti napočítala akcí 15).

Odkud a kam půjdete

Jak už název napovídá, začíná se v Konici, v Prostějovském okrese. Na pěší trasy dlouhé deset až padesát kilometrů se dá vyjít z místního nádraží mezi půl sedmou a půl desátou.
Cyklisti můžou vyjet ze stejného místa a ve stejné době na trasy dlouhé dvacet až sto dvacet kilometrů. Jejich cesty vedou vlastně po celém okolí obce, pěšáci ale jdou hlavně dvěma směry – přes Rakovské údolí a přes Terezské údolí, kde je mimochodem poměrně nová naučná stezka.

Pan Němeček z Klubu českých turistů upozorňuje: "Hlavním lákadlem na trasách asi bude Vojtěchov. Přes tuhle obec - s výjimkou pěší desítky - projdou či projedou všichni, a sotva někdo vynechá známou místní hospodu U posledního mohykána, " a jedním dechem dodává, "je totiž celá krásně zařízená v indiánském stylu a host na to obvykle kouká stejně překvapeně jako generál Custer na Siouxy u Little Big Hornu. Ale tady s ním přece jen zacházejí líp."

Ať se vám tam všem tedy líbí. Howgh!

 

150 let Buštěhradské dráhy - Setkání lokomotiv

Tuto sobotu a neděli, 25. a 26. června zve ing. Kaplan ze Železničního muzea v Lužné u Rakovníka všechny ženy-in a jejich rodiny na oslavy 150 let Buštěhradské dráhy. Plakát k akci s jízdními řády vlaků si můžete stáhnout ZDE.

Svoji rodinu můžete nalákat na Setkání parních lokomotiv. Milovníci parních strojů si budou moci prohlédnout původní lokomotivy tehdejší společnosti Buštěhradské dráhy, která byla jednou z našich nejvýznamnějších soukromých železničních společností. Trasa, která sloužila hlavně k zásobování uhlím, vedla z Prahy a Kralup přes Chomutov a Karlovy Vary až do Chebu

Vystaveny budou modernizované exponáty z Národního technického muzea, ale hlavním lákadlem bude účast funkčních parních lokomotiv právě bývalé Buštěhradské dráhy.

Jak uvádí server www.cd.cz, další lahůdkou pro milovníky železných ořů a příznivců úzkorozchodných lokomotiv je přítomnost 3 parních úzkorozchodek. Jedná se o lokomotivy rozchodu 800 mm původně provozovaných v Poldi Kladno. V této sestavě je to ovšem setkání poslední, proč?

No, jeďte se tam podívat! Podrobnější informace k akci na této adrese.