Před týdnem jsem vám poradili, jak můžete připravit na zimní spánek svou zahradu. Dnes si povíme, jak se na podzim a v zimě starat o zeleň, která roste doma.
Dopřejte jim klid
Dalo by se říci, že i pokojové rostliny mají svůj zimní spánek, během něhož zpomalí svůj vývoj a růst. V klidovém zimním období svoje rostlinky nepřesazujte ani neseřezávejte. Majitelky kočičích mazlíčku si teď asi myslí své. Samozřejmě, pokud se obsah květináče v důsledku souboje nebo hry domácích mazlíčku ocitne na zemi, až do jara ho tam nenecháte.
Ale řiďte se pravidlem: není-li to nezbytně nutné, počkejte s touto činností do jara. Od listopadu do února vynecháte také hnojení, začněte s ním pozvolna až v březnu.
Omezte zálivku
Postupně začněte omezovat zálivku. Od začátku podzimu květiny potřebují čím dál méně vody. Přestože by půda neměla nikdy úplně vyschnout, postačí pokojovým květinám zálivka jednou za sedm až deset dní. V období vegetačního klidu je u rostlin jejich přelití nebezpečnější. Projeví se například žloutnutím listů a později i uhníváním kořínků.
Stejně tak omezte i rosení listů, ale nepřestávejte s ním úplně. V topné sezoně může být vlhkost vzduchu v bytech nižší. Rostlinkám, které mají vlhkost rády, občasné porosení prospívá.
Změňte stanoviště
Místo, které bylo vyhovující přes léto, nemusí být dostačující v zimě. Kde bylo světla dostatek, může být nyní tma, a proto přesuňte své kvítí co nejblíže k oknu. Ale pozor! Nikoli k radiátorům. Pokojové květiny mají v zimních měsících rády nižší teploty (15–18 °C). Pokud tedy udržujete například chladnější ložnici, přestěhujte je tam. Jestliže květiny budou zimovat při pokojových teplotách, dopřejte jim zálivku o něco častěji.
Myslete na svou zeleň při větrání, mohla by snadno namrznout. Patříte-li mezi ty, kteří si v zimě rádi přitopí, i to by mohlo květinám ublížit. Teplo sálající z krbů či radiátorů způsobuje jejich chřadnutí. Během mrazů by se listy neměly dotýkat skla, aby ji mráz nespálil. Dbejte na dostatek denního světla. Pokud rostlinka strádá, opět se to může projevit zažloutnutím či stáčením listů.
Nahraďte hnojivo
Jak už bylo řečeno, pokojové květiny by se neměly hnojit. Čas od času jim ale můžete dopřát něco jiného. Například když si uvaříte kávu, nevylévejte sedlinu ani poté, co si z ní vyvěstíte budoucnost. Kávový lógr už naše babičky přidávaly do kompostů, hnojiv a zemin. Draslík v sedlině obsažený květiny posiluje.
Blahodárné účinky má i voda z vařených brambor. Převařená voda je šetrnější a měkčí než voda z kohoutku. Voda, v níž jste navíc povařila brambory, navíc obsahuje velké množství živin, stopových prvků a škrob, který aktivuje půdní život v květináči.
Nezapomeňte na vánoční hvězdu
Pokud jste si vloni po Vánocích uskladnila na tmavé místo vánoční hvězdu Poinzetii, už na nic nečekejte. Umístíme ji zpět na světlé stanoviště s teplotami okolo 16–18 °C, aby se vrchní listy rostliny opět zbarvily do červena.
Může se stát, že vás potrápí mšice nebo další paraziti. Tipy, jak s nimi zatočit, najdete zde.
Už jste připravila svoje květiny na zimu?
Nový komentář
Komentáře
ostříhala suché větve a dala na parapety
ostříhala suché větve a dala na parapety
Vánoční hvězda – jak ji pěstovat o Vánocích
Květinu pěstujte na světlém místě v běžné pokojové teplotě. Zálivka by měla být střední,
tedy aby substrát nebyl nikdy suchý ani mokrý, dobré je udržovat stálou
vlhkost. Můžete ji občas orosit a na jaře přidat hnojivo.
Vánoční hvězda – jak ji pěstovat po celý rok
Pokud chcete, aby Vánoční hvězda zdobila váš interiér po celý rok, budete jí muset věnovat trochu více péče. Po
odkvětu a odpadu listů rostlinu postavte na tmavší místo a zalévejte ji
pouze mírně. V březnu výhony zkraťte asi na deset centimetrů – tím začnou růst výhony nové. Po prořezání je dobré rostlinu přesadit a znovu omezit zálivku.
Vánoční hvězda a získávání žádoucího zabarvení
Vánoční hvězda se začíná zabarvovat během zkracujících se dnů. Vy ji však můžete tuto iluzi uměle vytvořit. Od konce září rostlině ponechávejte maximálně 10 hodin denního světla a po zbytek dne je zatemněte. O Vánocích se dočkáte přímo předpisového zbarvení.
Dokážu vypěstovat jakoukoliv květinu, ale vánoční hvězdu nikoliv.
Vánoční hvězdu taky kupuji každý rok. Ale jednou sem ji měla do listopadu!Bez nějaký péče měla "červený" listy a pak najednou v listopadu vše opadalo!
Už jsem jim zimu z okna ukázala U nás už je sníh
Žábina — #5 Já ji měla 3 roky, ale pak mne také opustila...
s tou sedlinou od kávy, o tom jsem už slyšela,ale já piji nescafé a smlékem,takže moje květinky mají smůlu, jinak už je tak nezálevám jako o prázdninách a hnojení jsem už taky vynechala
Ta voda z brambor je zajímavý nápad...nevím,ale co budou méá zeleniska říkat na sůl a kmín, nebo až na ně pleskne ovařená metlička libečku
Vánoční hvězdu už mám třetím rokem . Teď od října by měla být 14 hodin v úplné tmě a potřebuje bohatou zálivku a přihnojovat. . A orchideje můžete jednou za 14 dnů taky přihnojit.
taky kupuju každý rok novou vánoční hvězdu a neznám nikoho, kdo by jí uměl udržet
*modrá — #2 mě taky, štve mi to, ano musím kupovat, bohužel, každý rok
vánoční hvězda mi vždycky zdechne, kupuju každý rok novou