plants

Před týdnem jsem vám poradili, jak můžete připravit na zimní spánek svou zahradu. Dnes si povíme, jak se na podzim a v zimě starat o zeleň, která roste doma.

Dopřejte jim klid

Dalo by se říci, že i pokojové rostliny mají svůj zimní spánek, během něhož zpomalí svůj vývoj a růst. V klidovém zimním období svoje rostlinky nepřesazujte ani neseřezávejte. Majitelky kočičích mazlíčku si teď asi myslí své. Samozřejmě, pokud se obsah květináče v důsledku souboje nebo hry domácích mazlíčku ocitne na zemi, až do jara ho tam nenecháte.

Ale řiďte se pravidlem: není-li to nezbytně nutné, počkejte s touto činností do jara. Od listopadu do února vynecháte také hnojení, začněte s ním pozvolna až v březnu.

Omezte zálivku

Postupně začněte omezovat zálivku. Od začátku podzimu květiny potřebují čím dál méně vody. Přestože by půda neměla nikdy úplně vyschnout, postačí pokojovým květinám zálivka jednou za sedm až deset dní. V období vegetačního klidu je u rostlin jejich přelití nebezpečnější. Projeví se například žloutnutím listů a později i uhníváním kořínků.

Stejně tak omezte i rosení listů, ale nepřestávejte s ním úplně. V topné sezoně může být vlhkost vzduchu v bytech nižší. Rostlinkám, které mají vlhkost rády, občasné porosení prospívá.

Změňte stanoviště

Místo, které bylo vyhovující přes léto, nemusí být dostačující v zimě. Kde bylo světla dostatek, může být nyní tma, a proto přesuňte své kvítí co nejblíže k oknu. Ale pozor! Nikoli k radiátorům. Pokojové květiny mají v zimních měsících rády nižší teploty (15–18 °C). Pokud tedy udržujete například chladnější ložnici, přestěhujte je tam. Jestliže květiny budou zimovat při pokojových teplotách, dopřejte jim zálivku o něco častěji.

Myslete na svou zeleň při větrání, mohla by snadno namrznout. Patříte-li mezi ty, kteří si v zimě rádi přitopí, i to by mohlo květinám ublížit. Teplo sálající z krbů či radiátorů způsobuje jejich chřadnutí. Během mrazů by se listy neměly dotýkat skla, aby ji mráz nespálil. Dbejte na dostatek denního světla. Pokud rostlinka strádá, opět se to může projevit zažloutnutím či stáčením listů.

Nahraďte hnojivo

Jak už bylo řečeno, pokojové květiny by se neměly hnojit. Čas od času jim ale můžete dopřát něco jiného. Například když si uvaříte kávu, nevylévejte sedlinu ani poté, co si z ní vyvěstíte budoucnost. Kávový lógr už naše babičky přidávaly do kompostů, hnojiv a zemin. Draslík v sedlině obsažený květiny posiluje.

Blahodárné účinky má i voda z vařených brambor. Převařená voda je šetrnější a měkčí než voda z kohoutku. Voda, v níž jste navíc povařila brambory, navíc obsahuje velké množství živin, stopových prvků a škrob, který aktivuje půdní život v květináči.

Nezapomeňte na vánoční hvězdu

Pokud jste si vloni po Vánocích uskladnila na tmavé místo vánoční hvězdu Poinzetii, už na nic nečekejte. Umístíme ji zpět na světlé stanoviště s teplotami okolo 16–18 °C, aby se vrchní listy rostliny opět zbarvily do červena.

Může se stát, že vás potrápí mšice nebo další paraziti. Tipy, jak s nimi zatočit, najdete zde

Už jste připravila svoje květiny na zimu?

Reklama