Venku už nastoupila vládu skutečná zima a my se vydáváme ven, jen když musíme. Ale jak mají nepřízeň počasí přežít opuštěná toulavá zvířata? Ty mraky koček, které jsme si nejprve pořídili domů jako domácí mazlíčky, a když nám roztrhaly záclony a poškrábaly sedačku, jsme je vyhnali na ulici? I ony si zaslouží naši pomoc v nouzi...

Zejména na venkově nebo na okraji měst žije nespočet koček, které si o šlofíku za pecí nebo na vyhřátém radiátoru mohou leda tak nechat zdát. Většinou jsou to kočky výrazně plaché, které můžete pozorovat jen z uctivé vzdálenosti. Často se nenechají ani pohladit, přestože se nevzdalují od našich domovů a starají se, aby nám hlodavci nedrancovali zásoby.

V zimě pak nastává problém, jak těmto odtažitým pomocnicím obstarat alespoň trochu tepla. Pokud totiž udeří kruté mrazy, často záleží jen na nás, zda se venkovní kočky ve zdraví dožijí jara. Nejlepší variantou samozřejmě je pozvat ji k sobě a nabídnout jí trvalý domov. To ovšem často nepřipadá v úvahu. Kvůli malým dětem, nemožnosti venkovního pohybu, na který byla až dosud zvyklá, kvůli jejímu venčení, a v neposlední řadě kvůli alergiím, kterými současná populace trpí ve stále větší míře.

Stačí málo
Není třeba je zahrnovat péčí a luxusem, bohatě stačí, když jim zpřístupníte třeba kůlnu nebo sklep, seník či půdu, zkrátka místo, kde se mohou schovat před větrem a fujavicí. Chcete-li „své“ venkovní kočky přece jen trochu rozmazlit, můžete pro ně přichystat zateplené pelíšky z polystyrenových termoboxů, do nichž vyříznete vstupní díru. Na podestýlku se hodí obyčejné seno. Ostatní materiály jako noviny či textilie zbytečně natahují vlhkost a brzy začínají hnít a plesnivět.

Kočka domácí (Felis silvestris)
je zdomácnělá forma kočky divoké, která už po tisíciletí provází člověka. Stejně jako její divoká příbuzná patří do podčeledi felinae, malé kočky, a je typickým zástupcem skupiny. Kočka po svých předcích zdědila vynikající zrak, sluch a tělo dokonale uzpůsobené k lovu. Člověk rozšířil kočku domácí prakticky na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Na některých místech na světě kočka později zpětně zdivočela. Například v Austrálii je kočka domácí vedena jako jeden z nejnebezpečnějších invazních druhů. A přitom tam paradoxně byla původně do přírody vysazena úmyslně, aby lovila přemnožené králíky a drobné hlodavce.

Dobře uděláte, když kočky zásobíte suchým krmivem, abyste omezili jejich ataky na ptačí krmítka. Dobře živeným kočkám se vyhnou nemoci. A nemusíte se bát, že přestanou lovit myši – je to jejich přirozený pud, i když jsou syté. Při teplotách pod nulou může být velkým problémem voda. V mrazivém počasí rychle zamrzá. Kontrolujte ji co nejčastěji.

Tichá společnost malých tygrů a dům bez myší budou odměnou za vaši laskavou péči.

Máte doma nějakého domácího mazlíčka? Patříte k lidem, kteří jsou buď kategoričtí přívrženci psů, nebo jen koček? Pomáháte zvířatům v nouzi? Jak?