Zemětřesení v San Franciscu roku 1989 má na svém kontě něco šedesát mrtvých, obdobný počet lidí pohřbila láva sopky St. Helens o devět let dříve. Bouře, jež se přehnala nad Atlantikem právě ve chvíli, kdy se konal slavný plachetnicový závod, stála 16 lidských životů. A tak by se dalo pokračovat. Podobná neštěstí, jejichž výsledkem je ztráta lidských životů, se bohužel kolem nás vyskytují bez ohledu na čas i zeměpisnou polohu.

Od úterý 2. října bude Česká televize vysílat dokumentární cyklus BBC s názvem Zažili skutečnou katastrofu, jehož jednotlivé epizody se věnují vybraným neštěstím, která se udála v druhé polovině dvacátého století. Tvůrci zpracovali nejen katastrofy přírodní povahy, ale zaměřili se i na ty, jejichž příčinou byl jednoznačně lidský faktor. Ten mimochodem nakonec hraje svou roli při všech neštěstích. Podíváme-li se na katastrofy obecně, lze se jen dohadovat, jaké by byly konečné následky například zemětřesení, kdyby byl třeba most postaven jinak, nebo kolik obětí by si vyžádala erupce sopky, kdyby byla vydána přísnější opatření evakuace, byly by vůbec nějaké oběti, kdyby někdo vydal jiné rozhodnutí, kdyby… Těžko říct. Britská série ve většině případů viníky nehledá, i když na možné lidské selhání zmiňuje. Pomocí hrané rekonstrukce se soustředí především na nejkritičtější okamžiky tragédie, které jsou zaznamenány nejen z pohledu přeživších obětí, ale i očitých svědků a záchranářů, a také na to, co jim předcházelo.

A jak budou po sobě katastrofy následovat?

2.10.   Výbuch sopky St. Helens
9.10.   Zemětřesení v San Francisku
16.10.  Černobylská katastrofa
23.10.  Trajekt Estonia


Pokud se chcete dozvědět, jak to bylo z několika pohledů různých zúčastněných, nenechte si tyto dokumenty ujít.

Vzpomínáte na některou z těchto katasrof z novin? Zažila jste vy někdy nějakou katastrofu? Nebo někdo z vašich blízkých? Co považujete za tu největší katastrofu?

zdroj: TZ České televize

Reklama