spánekNejspíš to zažil kdekdo z nás. Probděná noc, spánek nepřichází. Druhý den vás čeká spousta práce, povinností a noc před tím se nevyspíte. Nebo usnete jen na chvíli a nedaří se vám usnout. V době, kdy ostatní klidně spí, vás pálí oči, v hlavě se vám honí všechny možné myšlenky a spánek nikde. Když nejste v pohodě, čekáte, kdy konečně usnete, nedaří se vám vůbec přinutit tělo, aby spalo. Jak z toho začarovaného kruhu ven? Mnoho z nás sáhne po pilulce na spaní.

Některé osvědčené pilulky na spaní zaberou hned, takže je to sázka na jistotu. Z této jistoty, kterou se naučíme opakovat, najednou zjistíme, že nám nezabírá jeden prášek, takže si vezmeme dva. Časem zjistíme, že bez prásku na spaní nejde vůbec spát - tělo po něm touží. Bez pilulky se opakuje stav, který nás k práškům dohnal - bezesné noci, únava a vyčerpání, nekvalitní spánek a nespavost.

Praktičtí lékaři tyto prášky zařazují mezi nejčastěji předepisované vůbec. I když své pacienty upozorní, aby je brali jen po nezbytně dlouhou dobu, ne zcela „automaticky" každý den, ale jen k překlenutí náročné situace, vědí, že je řada pacientů na těchto lécích závislá. To platí zejména o hypnoticích (především o tzv. benzodiazepinech a „Z-lécích"). Připravujeme pro vás dva příběhy, kdy se z nevinné situace paní Hana dostala do těžké fyzické závislosti na lécích na psaní, paní Renata s ní bojuje dodnes.

Ale pozor - není prášek jako prášek. Některé vám mohou problém s nespavostí skutečně a bezpečně vyřešit. Na jiných si maximálně vypěstujete závislost.

Asi každý, kdo někdy zažil potíže s nespavostí, si přál, aby byl po užitém léku druhý den fit a svěží. A přesně tohle umí přípravky na bázi melatoninu. Melatonin je hormon produkovaný šišinkou v mozku. Jeho produkce se významně mění v průběhu dne a je prokázáno, že se významnou měrou podílí na řízení rytmu spánku a bdění. Melatonin se užívá při léčbě nespavosti. Nepůsobí tlumivě a nevyvolává pocity "ospalosti" i během dne. Na rozdíl od starších léků na spaní (které nespavce posílají rázně do říše chemického spánku), melatonin léčí a nezpůsobuje závislost. Jako látka tělu vlastní je velmi dobře snášen. Díky tomu představuje pro lidi trpící některou z poruch spánku velkou naději. Je však nutné, aby melatonin ordinoval lékař po pečlivém posouzení stavu, protože za nespavost se může „převléknout" úzkost, deprese či jiné onemocnění, které se léčí jiným způsobem.

Stalo se vám to také? Bojovali jste s nespavostí a úspěšně jste ji vyřešili? Stalo se vám, že jste se stali na lécích na spaní závislí? Napište nám, vaše příběhy nás zajímají a oceníme je. Vybereme tři z vás, kteří za svůj názor, příběh získají balíček od značky Garnier.

spánek

Pokud vás cokoli zajímá v souvislosti s nespavostí, podívejte se na moc hezky zpracované stránky www.dobry-spanek.cz