TIBET
Michael Buckley

Po střeše světa s turistickým průvodcem Bradt

5e2ec3b9c0ae2obrazek.pngNejvýše položená země, staletí nedosažitelná a uzavřená v majestátnosti himálajských velehor, fascinuje cestovatele z celého světa. Věčně zasněženými vrcholy a průměrnou nadmořskou výškou 4 300 metrů nad mořem přitahuje Tibet pozornost horolezců, turistů i milovníků přírody. Náboženství si zde udržuje významné postavení a prostupuje celou místní kulturou. Tibetský buddhismus je pro obyvatele samozřejmou součástí bytí, na cestě proto zažijete buddhistické obřady, přirozeně začleněné do každodenního života. Tibet je dnes snadno dostupný, stále si však zachovává mnohá tajemství.

„Průvodce řady Rough dobře znám a používám je proto, že jsou nejlepší!“
Dr. Miloslav Stingl, cestovatel

Detailní průvodce z britské řady Bradt je rozdělený na dvě části. V první se seznámíme s historií Tibetu, mytologií, náboženstvím i novodobými, někdy ne zcela veselými dějinami. Následuje zeměpisná a přírodopisná kapitola s praktickými radami ohledně cestování, byrokracie, kulturních zvyků, stravování a ubytování. Obsažná a velmi důležitá kapitola se týká zdraví, jeho ochrany a možností zdravotnické pomoci v polních podmínkách Tibetu.

Druhá, místopisná část v pěti kapitolách povede z hlavního města Lhasy celým Tibetem a podá zasvěcené informace o jednotlivých místech, jejich historii i možnostech trávení volného času. Poslední kapitola této části je věnována Tibeťanům v exilu, oblastem bývalého Tibetského království a jeho lenním zemím.

Dodatky na konci příručky rozšíří naše vědomosti o flóře a fauně, kultuře, jazyku a písmu. Celého průvodce vhodně doplňuje slovníček základních slov a frází v tibetštině.

Ukázku z průvodce naleznete ZDE

VIETNAM
Ron Emmons, Rachel Mills, Martin Zatko

Zemí pláží, pagod a rýžových polí s novým celobarevným průvodcem z řady Rough Guides.

5e2ec40ca0a01obrazek.pngVietnam – země s devadesáti miliony obyvatel – už dávno nepřitahuje turisty pouze pozůstatky vietnamsko-americké války. Většina z nich míří do hlavního města Hanoje a dále do Ho Či Minova Města. Vietnam ale nabízí daleko víc pamětihodností a pozoruhodných atrakcí. Za návštěvu rozhodně stojí věhlasné pagody a paláce, malebné vesničky, návštěva některého z národních parků a nadchne i odpočinek na některé z pláží skoro tři a půl tisíce kilometrů dlouhého pobřeží.

Vietnam nezbývá než obdivovat; navzdory nedávné bouřlivé historii se tento nezdolný národ postavil opět na nohy a proměnil v přední turistickou destinaci jihovýchodní Asie. Tato dlouhá a štíhlá země je plná smaragdových rýžových políček, rušných velkoměst, ohromných jeskynních komplexů a přátelských komunit. Návštěvníci se mohou těšit na vřelé přivítání a v neposlední řadě na pestrou místní kuchyni, která je jednou z nejzdravějších na světě.

V průvodci najdete mnoho tipů na kratší i několikadenní výlety, podrobné informace o ubytování a stravování a samozřejmě řadu map. Nechybí údaje o historii země, kultuře či přírodě. Slovníček na konci knihy vám bude vynikajícím společníkem, až se rozhodnete prohlédnout si krásy Vietnamu na vlastní oči.

Ukázku z průvodce naleznete ZDE

Další průvodce najdete ZDE
5e2ec42c48f4aobrazek.png

Reklama