Jachtingu se věnuješ, pokud vím, od roku 1987. Jak podle tebe za tu dlouho dobu vypadá ideální posádka na lodi?
Ideální posádka je složená z lidí, kteří mají rádi jachting. Pokud něco umí nebo neumí, to už je podřadné. Podstatné je, aby je to bavilo. Pak už se posádka může měnit podle toho, jestli se jedná o rekreační plavbu, regatovou plavbu nebo třeba sportovní, ale v principu je základ vždy stejný. Jen u náročnějších plaveb je potřeba větší odolnost vůči špatnému počasí a stresu, který může nastávat z důvodu strachu.

Protože jsme magazín pro ženy, zeptat se musím. Občas se říká kriticky „ženská za volantem“ a co takhle „ženská za kormidlem“. Jak to mají ostřílení námořníci s něžným pohlavím na palubě?
Je pravda, že jachting je stále více doménou mužů než žen, ale pokud učíme tomuto sportu ženu, je to o tom, že si spíše není ze začátku úplně jistá a nedělá věci tak nebezpečně jako muži. Je opatrnější a potřebuje více času, aby například manévry s lodí zvládla, ale pokud toto zvládne, je mnohem méně nebezpečný faktor, než mohou být chlapi. Žena také často bývá zodpovědnější a opatrnější. Chlapi mají často pocit, že vše umí mnohem dřív, i když to není pravda. Pokud si to myslí žena, obvykle už to pravda je.

Jsou v jachtařském světě ženy jachtařky, které mohou chlapům konkurovat?
Ano a není jich málo. Ale pokud plánujeme náročnější plavby například do Bretaně nebo Skotska, snažím se to případným zájemkyním spíše rozmluvit, protože to může být opravdu nebezpečné. Ale je fakt, že když už jsem na takové plavbě ženu měl, vydržela v jistých situacích víc než chlap.

Jak to?
Měla větší odolnost třeba vůči mořské nemoci.

Může se člověk stát odolným vůči mořské nemoci? Nebo ji někdo má a jiný naopak ne?
Jsou tak 4 % lidí, kteří mořskou nemoc nikdy nedostanou, pak 4 % lidí, kteří se jí nikdy nezbaví a zbytek jsou lidé, které někdy postihne, ale po čase si zvyknou.

Co člověk kromě toho, že ho jachting baví, potřebuje? K tomu, aby se stal kapitánem.
Na moři se potkáte s lidmi, kteří jsou zkušenými jachtaři, mají to rádi, ale nechtějí mít tu rozhodovací kapitánskou povinnost, chtějí si to jen užívat. A pak jsou ti, co zkušenosti nemají, ale loď už chtějí řídit. A co je proto potřeba? To je jednoduché – chtít a mít to rád.
ya1.jpg

Dá se k řízení lodi přistupovat jako k řízení auta?
Pokud člověk řídí malou loď, je to samozřejmě mnohem jednodušší než řídit loď velkou. Proto je také lepší začínat u malých a pomalu, s praxí, postupovat k těm větším. Principy jsou stejné, ale samozřejmě je to náročnější na odhad a velká loď vzbuzuje respekt. To je podobné asi jako s auty, ale jinak je řízení odlišné a kapitán se musí řídit jinými pravidly.

Nepotýká se jachting s podobnými předsudky jako tomu je třeba u golfu, že je to sport finančně náročný?
Je to podobné. Když se řekne „dovolená na jachtě“, dost lidí se zasní, ale vzápětí dodá, že to je mimo jejich finanční možnosti. Nemusí to být pravda. Dovolená na jachtě může stát podobně jako dovolená ve středně dobrém hotelu. Je to exotické, je to jiné. Ale nemusí to být drahé.

Exotické, v jakém slova smyslu?
Exotické proto, že my jsme vnitrozemský stát a užít si dovolenou na jachtě je zkrátka exotické. Působí to vzdáleně, možná i nedosažitelně, ale to je omyl, zkusit a dosáhnout na to může opravdu skoro každý. Jachtařů je u nás opravdu hodně.

Může být tedy jachting nebezpečný?
Na jachtingu je nejnebezpečnější cesta autem do přístavu a cesta autem z přístavu. Nejvíc českých jachtařů se nezabilo na lodi, ale právě v autě cestou na moře. Důvodem je nezodpovědné řízení, únava, vyčerpání. A stejné to je i cestou zpět.

Pojďme teď odbočit a mluvit chvíli o tobě. Jak ses ty, jako kluk z vnitrozemského státu, dostal k jachtingu?
Já jsem si v deseti letech přečetl svoji první knížku o moři Čtyři kapitáni a od té doby jsem se chtěl stát námořníkem.

Jaké byly tedy tvé kroky, aby sis tento svůj sen splnil?
Moje kroky k jachtingu stále směřovaly. Na vysoké škole jsme si založili oddíl námořního jachtingu a začali jezdit s Poláky na moře. A už jsem tam byl a také zůstal.
5a86c5a731526blobid0.jpg

Kdy se z jachtařského koníčku stala práce?
Když jsem po skončení školy začal někde pracovat, po pár měsících jsem vždy odjel na moře na tři až čtyři měsíce. Když jsem to takhle udělal asi po páté, došlo mi, že asi nemá význam v tom takhle pokračovat, a tak jsem začal uvažovat o tom, jak se jachtingem začít živit. V roce 1994 jsem založil první firmu, která provozovala lodě a začala vozit Čechy na plachetnice.

Narůstá zájem o jachting?
Zájem roste v Čechách docela výrazně a přírůstek nových jachtařů je stále větší a větší. Souvisí to ale také s tím, že se mění generace a ti, co už jsou nasycení klasických dovolených v hotelech hledají možnosti, jak si ji užít jinak. Jachting je jeden ze směrů, kterým se lidé ubírají a je dobrý v tom, že když už si někdo udělá kapitánský průkaz, začne být jachtingu i věrný. Jachting nenechává lidi chladnými. Vrátí-li se někdo z moře, neřekne vám „docela to ušlo“, ale buď „bylo to skvělé“ nebo „strašné a už tam víckrát nepojedu“. A právě ta druhá skupina lidí ještě většinou svůj názor přehodnotí, protože to sice mohlo být strašné, ale byl to zážitek.

Kde nabírá nový jachtař své zkušenosti?
Většinou na moři. Nejčastěji v Chorvatsku, protože to je z hlediska jachtingu jedna z nejjednodušších oblastí. Je to kousek a je zde hodně bezpečných míst, kde se případně schovat před nepřízní počasí.
Na moři totiž na rozdíl od místních podmínek získá jachtař mnohem lepší zkušenosti a zažijí moře tak, jak vypadá a jaké může být, pokud není ideální počasí. Je třeba vybudovat si respekt.

Co všechno k tomu, aby byl jachtař dobrým jachtařem, potřebuje?
Ty věci, které jachtař musí umět je samozřejmě umět navigovat, v moderních aplikacích i v klasické mapě. Musí se také naučit pokoře a nehnat se do něčeho, co je nebezpečné, mít pokoru vůči moři. Velmi důležité je sledovat počasí. Ideálně každý den. Pokud si tohle jachtař hlídá, neměl by se dostat do žádných potíží. Podcení-li se tento faktor, může nastat problém.

Proč se do jachtingu pustit? Proč si ho zamilovat?
Jachting je o svobodě. Je to ta dovolená, která bude probíhat přesně tak, jak vy si sami určíte. Jachting nabízí pro každého to, co chce. Pro rodinu s dětmi úžasný zážitek v létě na zastrčených plážích, o nichž téměř nikdo neví, anebo šnorchlování. Pak to může být jachting jako regata, kdy si zažijete adrenalin od startu až do cíle. Sportovní plavby skýtají krásný jachting nejen pro tvrdé chlapy, ale i partu kamarádek. Poznáte a uvidíte díky tomu překrásná místa a úžasnou přírodu. Jachting nabízí pro každého něco.
ya3.jpg

Toužíte se stát kapitánkou? Nebo byste kapitánský kurz rády věnovaly svému milému? Navštivte www.zindulka.cz

Také si přečtěte:

Reklama