Tradiční svátky jara potvrdily, co příroda naznačuje již pár týdnů. Čas svěžesti a nové energie je tady. Právě v době, kdy se dny prodlužují, slunečních paprsků přibývá a zelenající se příroda láká k procházkách, míváme chuť zapracovat na své kondici. Velký vliv na ni má správné zažívání. Osvojte si pár užitečných návyků, které mu prospějí.

flo

Možná to sami znáte, čím větší změny si naplánujete, tím hůře se vám plní, a tak často končí na seznamu úkolů, které uděláte, až... Přinášíme proto rady na drobné změny, které se mohou snadno stát součástí vašeho běžného dne, a přitom potěší vaše zažívání.

Příjemně strávené ráno

Využijte toho, že se dříve rozednívá, a také si prodlužte den. Stačí o 15 minut, které využijete ke klidné snídani. Právě pravidelná a v klidu zkonzumovaná strava našemu zažívání velmi prospívá. Vydržte pár dní a sami uvidíte, že se po doslova příjemně stráveném ránu budete cítit lépe než po snídani rychle snědené cestou do práce. Hltání a polykání velkých soust může totiž vést k tzv. pálení žáhy, nadýmání či plynatosti. Pokud chcete podpořit zažívání během dne, ochuťte jídlo kořením, které přispívá k lepšímu trávení. Velmi dobře je v této souvislosti znám například kmín, ale i anýz, bazalka a oregano. Příznivý vliv na zažívací trakt mají i fenykl, kurkuma či zázvor, které spolu s dalšími hořkými bylinami podporujícími zdravé trávení obsahuje tekutý a chutný doplněk stravy Floradix Gallexier.

Lehkým krokem na procházku

Zatímco chlad a plískanice svádí k nekonečnému pojídání a lenošení v teple, s jarem přichází čas vyrazit ven. Odlehčete trochu svému jídelníčku, omezte tučná a smažená jídla a sladkosti zkuste alespoň zčásti nahradit ovocem. Do jídelníčku přidejte také zeleninu a bylinky, které přispívají k lepšímu zažívání. Zkrátka jezte tak, abyste se na příjemnou jarní procházku, která stejně jako pravidelný pohyb zažívání svědčí, mohli vydat lehkým, svižným krokem. Pokud by se ve volbě menu vše nevydařilo podle vašich představ, můžete po těžkém jídle podpořit trávení bylinnými přípravky. Vhodné je například popíjení čaje z máty, zázvoru či meduňky.

Inspirace přírodou

Na jaře nám příroda ukazuje svou sílu, kterou po zimě probouzí k životu krásné i užitečné rostliny. Čerpejte tedy z darů, které nabízí. Zažívání skvělé podpoří některé hořké byliny. „Obsahují totiž hořčiny, které celkově zlepšují trávení. Dráždí chuťové receptory na jazyku a tím reflexně vyvolávají vylučování slin. Při styku se sliznicí žaludku přispívají k produkci žaludečních šťáv potřebných pro zdravé trávení,“ vysvětluje Jana Ranušová, odbornice na přírodní léčbu. Mezi tradiční hořké byliny přispívající k lepšímu trávení patří pampeliška, hořec, fenykl a zázvor. Příznivý vliv na játra a tvorbu a vylučování žluče má kurkuma, jejíž obliba v posledních letech narůstá. K méně známým bylinkám pak patří vachta trojlistá, kardamon nebo artyčok. Tyto a další tělu prospěšné hořké byliny zjemněné sirupem a doplněné blahodárně působícími aromatickými bylinami obsahuje doplněk stravy Floradix Gallexier, který je ideální jako aperitiv nebo digestiv. Přispívá k intenzivnější produkci tělu vlastních trávicích šťáv, a tak podporuje lepší trávení i v případě těžkých a tučných jídel. Přispívá i ke zmírnění pocitu plnosti a nadýmání. Neobsahuje konzervanty, laktózu, barviva, lepek ani alkohol.

Více na www.salushaus.cz.