České Švýcarsko se připravuje na podzimní sezonu. Kdo si chce vychutnat desítky odstínů přírody, ten by měl v tomto čase zamířit právě sem. Pohledy do krajiny hrající všemi barvami jsou lákavější než kdy jindy. Stále více turistů se vydává na výlety do nejmladšího národního parku v ČR mimo letní období. Výhodou je také menší vytíženost hlavních pamětihodností. Zejména na atraktivitě přírody postavilo České Švýcarsko svoji účast v prestižní soutěži EDEN (European Destinations of ExcelleNce). Turistická oblast byla vyhlášena evropskou excelentní destinací.

c.svycarsko

foto: České Švýcarsko o.p.s.

V sobotu 1. září 2012 navštivte v Krásné Lípě již devátý ročník Dne Českého Švýcarska. Součástí akce bude tradiční sraz historických motocyklů Čechie Böhmerland. Stroje jedinečné konstrukce, které sloužily jako dostupnější alternativa k malému rodinnému vozu, byly vyráběny na Šluknovsku v meziválečném období Albinem Hugo Liebischem. Tento sudetský zámečník s velkolepými sny má dokonce na jednom z místních domů svoji pamětní desku. Nablýskané motocykly z celé Evropy budou vystaveny na Křinickém náměstí, odkud zahájí spanilou jízdu po okolí.

moto

foto: České Švýcarsko o.p.s.

V ten samý den proběhne i přeshraniční běžecký závod Parkmaraton 2012, označovaný jako nejnáročnější český maraton. Den Českého Švýcarska myslí i na děti a nabídne bohatý program v podobě uměleckých a tvořivých dílen nebo divadelních představení. Slavnostní den vyvrcholí koncertem Anety Langerové.

Pokud se zdržíte do neděle, vyrazte k Dolskému mlýnu na akci Pálení milíře. Těšit se můžete na výpal dřevěného uhlí. Dřevo v podobě hranice utěsněné hlínou prochází při nepatrném přísunu vzduchu destilací a postupně uhelnatí. Takto se zde vyrábělo dřevěné uhlí až do poloviny 20. století. Připraveny jsou také komentované prohlídky mlýna, pečení masa v zemní peci, ukázky výroby potaše a štípaných šindelů, štípání pazourku a další hry pro nejmenší.

svycarsko

foto: České Švýcarsko o.p.s., Z. Patzelt

Byť by se mohlo zdát, že v říjnu se již bude České Švýcarsko ukládat k zimnímu spánku, opak je pravdou. Svědčí o tom i cestovatelský festival Sedm divů, jehož čtvrtý ročník proběhne v sobotu 20. října 2012. Tohoto již tradičního setkání se v Krásné Lípě opět zúčastní známí fotografové a cestovatelé, kteří se slovem i obrazem podělí o svoje zážitky z cest. Letos to budou například Josef Formánek, Petr Jan Juračka nebo Leoš Šimánek. Účastníci se díky nim ocitnou na Uralu, na ostrově duchů Siberutu nebo s nimi budou putovat dva roky po Asii. V rámci oslav pětiletého výročí Domu Českého Švýcarska obdrží návštěvníci také volný vstup do expozice „České Švýcarsko – život, tajemství, inspirace“.

svycarsko2

foto: České Švýcarsko o.p.s.

Ze svých objevitelských toulek si cestovatelé obvykle přivážejí upomínkové předměty, které se vážou k danému místu a nejvíce vystihují jeho historii. Ani v Českém Švýcarsku nepřijdou zkrátka. Věděli jste, že kapesní nožík zvaný rybička se vyrábí více než půl století v Mikulášovicích? Při prohlídce provozu největší české nožířské továrny budete svědky přerodu kovu v ostrý nožík, jenž zřídkakdy chyběl v kapsách malých kluků. Podobný zvuk jako značky Baťa či Škoda mívalo po celé Evropě dnes již legendární „mýdlo s jelenem“. Prudký rozvoj rodinné firmy je spojen se jménem syna zakladatele – ústeckým průmyslníkem Johannem Schichtem. Zákazníci na mýdlu oceňovali především jeho mocný čistící účinek. Z Mýdlárny Rubens ve vesničce Růžová si můžete odvézt mýdlo ruční výroby. Dárkem, který navíc zahřeje, se může stát Děčínská jeřabinka. Původně prý bývala její chuť poměrně ostrá. Dnes se jedná o trpkou, trochu nakyslou, přesto stále jemnou pálenku. Vyrábí se pouze z ručně sbíraných jeřabin z okolí Děčínského Sněžníku a traduje se, že je lékem proti nachlazení a zažívacím potížím.   

Více informací o regionu na stránkách www.ceskesvycarsko.cz. Přehled dalších oblastí, které uspěly v soutěži EDEN, naleznete na stránkách www.kudyznudy.cz/eden.

Zdroj a foto: tisková zpráva

Reklama