eme.jpg
Foto: Shutterstock

Esmeralda (1997)
Příběh krásné a nevidomé Esmeraldy, která vyrůstala v chýši u vodopádu a navzdory svému handicapu si získala lásku bohatého Josého Armanda, obměkčil srdce nejednoho diváka. Jednalo se o jednu z prvních tolik úspěšných telenovel na českém vysílacím kanále. Československá filmová databáze však přisoudila seriálu pouhých 16 % a 104. místo v žebříčku nejhorších seriálů všech dob.

Natáčelo se od 5. května 1996 do 31. října 1997. Představitelka titulní role Esmeraldy, herečka Leticia Calderón, napřed o účinkování v této telenovele nechtěla ani slyšet. Zrovna totiž dotočila jiný seriál a chtěla se věnovat výhradně přípravám svatby. Ovšem nakonec roli přijala a připravila se skutečně zodpovědně. Ve svém domě se pohybovala v úplné tmě a dále po dobu tří týdnů pobývala v útulku pro nevidomé. Telenovela skutečně patří mezi ty veleúspěšné. Byla prodána do 80 zemí a dabována do 15 jazyků. A diváky v Maďarsku příběh Esmeraldy pohltil natolik, že uspořádali sbírku na operaci Esmeraldiných očí.

Kassandra (1993)
Uhrančivá kočovná cikánka Kassandra si také našla své fanoušky. Venezuelský seriál si dokonce vysloužil zápis do Guinessovy knihy rekordů za španělský seriál vysílaný v největším počtu zemí. Celkem 128. Zajímavostí je, že hudební téma, které telenovela používá, bylo převzato z českého seriálu Sanitka. Ani v případě Kassandry si někteří diváci nedokázali udržet absolutní nadhled. V Srbsku například byla založena aktivistická iniciativa bojující za práva Kassandry neprávem obviněné z vraždy. Navzdory rekordům si na stránkách Československé filmové databáze vysloužila telenovela 6 % a příčku 12. nejhoršího snímku vůbec. Komentující diváci negativně hodnotí především špatný scénář plný náhodných a nepravděpodobných zvratů.

Rosalinda (1999)
Kterak se nádherná prodavačka květin z periférie stane slavnou zpěvačkou a životní láskou pohádkově bohatého právníka a klavíristy Fernanda José Altamirana Del Castida. To je ve zkratce celý příběh, jenž získal pozornost prakticky celého světa. Svůj podíl na tom určitě měla i zpěvačka Thalia, která se zhostila hlavní role Rosalindy. Ve snímku byly například použity reálné záběry z jejích koncertů. Celá telenovela byla natočena velmi rychle, neboť herci natáčeli šest dní v týdnu, od desíti dopoledne do půlnoci. Nic se nezkoušelo předem. Na place bylo čtecí zařízení, proběhla jedna rychlá čtená zkouška a hned se jelo „na ostro“. Speciálně pro potřeby filmového štábu bylo vypěstováno a použito přes 2 500 květin, což byl rekord v historii telenovel. Od uživatelů Československé filmové databáze sklidil seriál hodnocení 15 % a titul 99. nejhorší seriál.

Divoký anděl (1998)
Tady se dostáváme k první telenovele, která v Československé filmové databázi neskončila v kolonce „odpad“. Získala totiž hodnocení 34 %, což je vzhledem k žánru poměrně slušné a rovněž titul 345. nejoblíbenější seriál. Scénář se točil kolem svérázné Milagros, jež po opuštění sirotčince, v němž trávila celý svůj dosavadní život, nastoupí jako služebná v rezidenci „La Soledat“ u bohaté a vážené rodiny Di Carlo. Za úspěchem telenovely dle hodnotících jednoznačně stojí hlavní představitelka Natalia Oreiro, která se v žánru telenovela/situační komedie cítila jako doma a nechyběl jí humor. Rovněž měla díky svému pěveckému působení již v době vysílání silnou fanouškovskou základnu. Stejně jako Thalia v Rosalindě je i Natalia Oreiro zodpovědná za seriálový soundtrack. Rovněž lvím podílem zasahovala do scénáře, který měnila bez upozornění podle svých okamžitých nápadů. Sama Oreiro si velice oblíbila Českou republiku a trávila v našich končinách hned několik dovolených. Také vystupovala v televizních pořadech a stala se miláčkem českého publika. V roce 2001 dokonce vydala jako poděkování album na jehož přebalu se zahalila jen do české vlajky.

Zdroj: Československá filmová databáze, Thalia Instagram, Natalia Oreiro web