Jsou různá témata, která mohou partnerům sloužit k dohadování a sporům. O teplotě v bytě už jsme tu kdysi psali, teď je na řadě větrání. Každý to má totiž rád jinak: někdo ani v zimě neusne bez otevřeného okna, jiný musí mít zavřená okna i v létě, protože mu jinak „táhne na krk“. Co s tím?

Technicky vzato s tím moc dělat nemůžeme, i když... Existují dvě řešení: buď se jeden z partnerů přizpůsobí, nebo se odstěhuje ze společné ložnice.

window

„No jo, jenže proč se musím přizpůsobovat já? Proč to neudělá on?“ Debatu o větrání jsem zaslechla nedávno ve vlaku. Dvě ženy staršího věku se bavily o svých manželích, ta jedna si stěžovala na to, že její muž chrápe, druhá zase na toho svého, který chce mít pořád zabedněná okna, ačkoliv se v místnosti nedá ani dýchat. Obě nadávaly a notovaly si, jak jsou ti jejich muži hrozní a jak ony se musí pořád přizpůsobovat. A to po celý den, nejen v noci!

Přečtěte si také:

„Je to hrozné, čím dál horší. V noci už jsem si zvykla, že máme okna zavřená, ale ten můj chlap chce mít zavřená okna i přes den, nejlépe všechna. Když ráno otevřu, hned na mě křičí, ať to okno zavřu, že na něj všude táhne, že být v průvanu není zdravé.

Dřív to bývalo lepší, protože chodil do práce a víc dělal na zahradě, takže nebyl tak často doma. Větrala jsem si podle libosti, když jsem byla doma sama, a když přišel, nevadilo mi, že jsou okna zavřená. Teď, co je v důchodu, je to ale hrozné. Skoro veškerý čas tráví na gauči u televize nebo u stolu v kuchyni, kde se nejvíc pohybuju i já, takže nastávají střety.

Já chci mít třeba při vaření otevřené okno, aby šla ven pára, a on ho hned zavírá, nebo mi ho ani nedovolí otevřít. Když mu řeknu, aby si tedy do oběda sedl do obýváku, nechce, protože zrovna potřebuje luštit sudoku nebo co. A když se odpoledne chci dívat na nějaký seriál v televizi a sednu si do obýváku, nejde on tam zrovna taky? A zase má řeči, že je otevřené okno, že na něj fouká. Asi se z něj zblázním.

Z ložnice už jsem se odstěhovala, a tak mám aspoň v noci všechno podle svého. Přes den mi ty jeho móresy ale vadí čím dál víc. Ale co s tím, vyhnat z domu ho nemůžu...“

Větrání je zdravé!

Podle průzkumu Světové zdravotnické organizace (WHO) je větrání zdravé, tzv. syndromem nezdravých budov, v nichž se málo větrá, trpí až 60 % obyvatel vyspělých zemí! Je prokázané, že pobyt ve špatně větrané místnosti může způsobovat nepříjemné pocity a stavy, jako jsou bolesti hlavy nebo závratě, podráždění dýchacích cest, nebo dokonce mdloby.

Větrání je jinými slovy výměna spotřebovaného vzduchu za čerstvý. Ve špatně větraných interiérech je množství čerstvého vzduchu příliš malé, proto se tam necítíme dobře. Kvalita vzduchu je v takových místnostech nízká a dochází tam ke koncentraci nečistot, oxidu uhličitého, vodní páry a prachu.

Takže, dámy, nenechte si do toho mluvit a - větrejte! :-)

Další články v našem magazínu:

Reklama