Oldřich Nový měl mezi našimi prvorepublikovými hvězdami mimořádné postavení. Představoval symbol vytříbeného vkusu a společenského bontonu. Skvělý divadelní herec, zpěvák, tanečník i režisér, to snad netřeba ani připomínat. Ve filmu byl často obsazován do rolí milovníků, i když klasickým krasavcem rozhodně nebyl! Stejně znamenitě ale hrával i průměrné a snaživé úředníčky či komorníky...

Vždy se kolem něj točilo mnoho žen. Nejspíš musel mít pro ně neskutečné erotické kouzlo a charisma …Údajné milostné avantýry Oldřicha Nového (1899-1983) byly nebývale zveličovány. Hovořilo se o Adině Mandlové, Haně Vítové či Lídě Baarové, dokonce i Zita Kabátová v jednom rozhovoru mezi řádky naznačovala k herci něžné city. Oldřich Nový byl ale noblesní a diskrétní člověk, takže vše bylo v rovině spekulací. Na plátně patřil mnoha ženám, ale v reálném životě žádné skandální vztahy neudržoval. Podle všeho hlavní roli v jeho soukromí hrály jen dvě ženy - jeho manželka a později také dcera. Adoptovaná dcera Jana.

Oldřich a AlicePaní Alice se o manžela vzorně starala, také díky ní chodil navoněný a nažehlený

Divadlo a film si zamiloval díky svému strýci Miloši Novému, herci  Národního divadla, a hlavně otci, který byl vrchní pražský hasič. Ten měl na starosti bezpečnost pražských kin. A samozřejmě brával malého Oldříška občas s sebou. Viděl jeho okouzlení filmem, nicméně mu nařídil, že se musí něčemu vyučit. A tak se Oldřich Nový sice vyučil typografem, ale přitom hrál i ochotnicky divadlo. Díky přímluvě kamaráda Saši Rašilova získal brzy angažmá v pražském kabaretu U Labutě. Zde se příliš neohřál. Dostal lukrativnější nabídku do Ostravy a po roce ještě lepší do Brna.

Brno si zamiloval, ostatně jak jinak? Taky Brno si zamilovalo jeho. Strávil zde dlouhých šestnáct let a jeden den! Tady se seznámil se svou láskou a pozdější ženou Alicí, kterou něžně nazýval Lízinkou. Kdo byla tato nenápadná žena a jak získala srdce muže, který byl svého času idolem davů? Alice Wienerová byla o tři roky mladší emancipovaná umělecká fotografka židovského původu. Její otec Eduard Wiener to z řadového bankovního úředníka dotáhl až na ředitele Penzijního ústavu České banky Union. V době, kdy Oldřich s Alicí chodil, byl Lízin otec v invalidním důchodě, i tak ale byl dobře finančně zajištěn.

Alice studovala uměleckou fotografii ve Vídni a v Mnichově a na počátku dvacátých let byla krátce vdaná za jistého soukromého podnikatele Aloise Mahlera. Podle oficiální verze prý Oldřicha Nového navštívila v divadle někdy v roce 1928 s nabídkou, že mu vytvoří umělecké fotografie. On to přijal a Alici skutečně vyhledal v ateliéru na dnešní Solniční ulici. Ten si otevřela pod jménem Lisa Mahlerová ještě s další kolegyní. Zpočátku prý byl Oldřich malinko „namistrovaný“, ale Alice ho okamžitě utřela! A byla z toho velká láska… Alice byla velmi schopná žena. Znala několik jazyků, překládala, vyznala se ve financích, dokázala vše zorganizovat. Takovou ženu nepraktický Oldřich potřeboval!

frakBrněnský frak Oldřicha Nového – z výstavy o prvorepublikových hvězdách v Letohrádku Mitrovských

Mezitím to Oldřich Nový v Brně dotáhl na šéfa operety Zemského divadla, psal scénáře, režíroval hry a denně samozřejmě hrál. V Brně vytvořil nový žánr – hudební revui. V polovině třicátých let ale vedení Zemského divadla nechce akceptovat jeho novátorské názory na modernizaci operety a taky odmítá přenechat budovu divadla Reduta na Zelném trhu jen pro Nového operety a hudební revue. Co na to Oldřich? Odchází do Prahy a Alice se stěhuje s ním.

Zde se po určité době rozhodl otevřít divadlo s příznačným názvem Nové divadlo. Začátky v Praze však vůbec nebyly tak snadné, jak se nám dnes možná jeví. Na rozjezd divadla potřeboval solidní kapitál. Ten mu poskytl jeho potenciální tchán, bankéř v. v. Wiener – ovšem s podmínkou, že se s Alicí konečně ožení. A tak se po osmileté známosti v červnu 1936 uskuteční svatba.

„To je moje dcera Jana, bude tu s námi žít!“ Taky jste tuto větu někdy četli? Léta se tradovala a najdete ji téměř v každém textu o Oldřichu Novém. Jak v roce 1937, necelý rok po svatbě, přinesl domů malou holčičku v peřince a postavil svou ženu Alici před hotovou věc. Její reakce už součástí vyprávění nebyla, o to barvitěji se spřádaly teorie o možné tajemné matce. Tato „oficiální“ verze, kterou nejspíš vymyslel Oldřich Nový a léty až do své smrti ji přiživoval, byla nejspíš určena pro veřejnost. Ta si lámala hlavu, kdo že by mohl tedy být matkou děvčátka, když pravým otcem je Oldřich Nový. Hana Vítová? Byla sice Janinčinou kmotrou a také přítelkyní rodiny, ale v době, kdy se Janinka narodila – v únoru 1937 – natáčela a měla sotva 50 kilogramů. Lída Baarová? Tu také podezírali. Snad v té době byla na nějakém zákroku. Ale tajný porod? Těžko. Mluvilo se i o Adině Mandlové. Ale i ta byla nakonec z obliga.

Šťastná rodinka

Šťastná rodinka - Oldřich, Alice a malá Janinka

Jenže pravda byla jiná. Janinka nebyla vůbec pokrevní dcerou Oldřicha Nového. Jmenovala se původně Blaženka Jakešová. Její maminka zemřela při porodu na otravu krve a biologický tatínek už měl doma dvě holčičky - dvojčata, a tak dal malou Blaženku k adopci.

Měla štěstí. Oldřich Nový i s Alicí – oba společně – si ji vybrali v dětském útulku na Štvanici. Oldřich Nový nechal na jaře 1938 zhotovit nový rodný list, změnil zcela holčičce identitu, dostala nové jméno – Jana Nová. V rodném listu byl uveden jako otec, kolonka se jménem matky nebyla vyplněna.

Celý život pak tak trochu Oldřich Nový mlžil, že je Jana jeho skutečná dcera. Nebyla tedy pravda, že by paní Alice dělala manželovi žárlivé scény, s kým že se to spustil, s kým to má dceru. A že by od té doby musel doma sekat latinu! Proč taky? Holčičku si vybrali společně. Existuje jediné vysvětlení, proč nebyla Alice uvedena jako matka. Byla Židovka, Oldřich Nový byl árijec. Bylo to od něj docela prozíravé! Zanedlouho totiž bude hůř…

S největší pravděpodobností se celou pravdu od „otce“ v dospělosti dozvěděla i Jana, ale do své smrti v roce 2006 necítila potřebu cokoli vysvětlovat. Možná to byla dohoda mezi ní a otcem, kterou nemínila porušit. Nového milovala jako svého tátu. I on ji od začátku miloval a rozmazloval, zatímco vztahy mezi Alicí a adoptivní dcerou byly tak trochu napjaté... I to mohl být možná jeden z důvodů, proč se obecně věřilo báchorce, že Oldřich Nový je Janin vlastní otec.

Kristián

Životní role - film Kristián z roku 1939 přinesl Oldřichu Novému obrovskou popularitu

Následující léta až do konce války je Oldřich Nový na vrcholu popularity, točí jeden film za druhým. Ale nemůže si to náležitě užívat. Několikrát byl vyzván, aby se se svou židovskou ženou rozvedl. Co by to pro ni znamenalo? Okamžitý transport do koncentračního tábora! Oldřich je však charakter a formát! Miluje svou Lízinku nadevše, musí ji zachránit. Pomáhají mu kontakty Lídy Baarové a Adiny Mandlové. Klepe asi na ty správné dveře, vynakládá nemalé finanční prostředky. Podplácí, pochopitelně. Jak jinak si vysvětlit, že může nadále hrát i točit?

I když se stále mylně píše, že musela Alice Nová do Terezína, ona se tomu nakonec vyhnula. Jak? Pomohlo jí prý požití pilulky, kterou jí přinesl Oldřich Nový od divadelního lékaře dr. Bílého. Ta u ní vyvolala epileptický záchvat, právě když vstupovala do budovy gestapa. Sám Oldřich Nový se ale koncentračnímu táboru nevyhne. Má nakonec štěstí. Podaří se mu z něj uprchnout a díky přátelům stráví poslední dny války na Bulovce. Má zafačovaný obličej a nesmí mluvit. A malá Janinka? Není v péči kmotry Hany Vítové, jak se také stále mylně v mnoha textech uvádí, ale u rodinných přátel v Lázních Bělohrad.

Po válce se sice všichni šťastně setkají, ale nic už není jako dřív. Kristián v nažehlených montérkách a s hedvábným šátkem kolem krku se jaksi do nové doby nehodí …

Další zajímavé informace o životě Oldřicha Nového, jeho ženy Alice i adoptivní dcery Jany naleznete mj. i v poutavé knize publicistky Blanky Kovaříkové Největší tajemství Oldřicha Nového, která vyšla před rokem.

I o těchto hvězdách první republiky jste si u nás mohli přečíst:

Reklama