U skleničky Prosecca vytahuje tablet, na který uložil fotky z dětství. Sundává brýle na čtení a mění je za ty, kterými je schopen vnímat monitor. Když se po večeři vydají na procházku, nemůže najít brýle do dálky, které si asi nechal v autě. Rozhodl se. Zítra půjde do optiky a koupí si multifokální brýle, které jsou na čtení, na počítač i do dálky!

 
Pro nerváky ne
Pokud se věnujete pracím ve výškách a v každé sekundě si musíte být jistí svým krokem, pro multifokální brýle nejste cílovkou. Nejsou vhodné ani pro ty, kteří trpí často migrénou nebo pro lidi, co mají problém s krční páteří. „S multifokálními brýlemi se musíte naučit více natáčet hlavu, což může být při zablokované nebo špatně fungující krční páteři problém. Lidem s migrénou mohou navodit stav, kdy jim je z brýlí špatně,“ vysvětluje optometrista Jan Vaverka z Oční kliniky NeoVize v Brně. 
Oceníte je však, pokud se na vás hodí přívlastek „aktivní“. „Dokonale sedí lidem, kteří se v práci od rána do večera nezastaví a potřebují vidět na všechny vzdálenosti,“ doplňuje optometrista.
 
Je to zvyk
Obavy, že si na multifokální brýle možná nezvyknete, mají opodstatnění. Proces adaptace může trvat jeden den, měsíc, ale klidně i déle. Zkoušejte a vytrvejte. Pokud nemáte jistotu, začněte s jejich nošením nejdřív v domácím prostředí, pak až v práci nebo za volantem. Pokud byste si na ně ani po delší době nezvykli, vraťte se do oční optiky, kde jste si je koupili. Oční optik může zkusit upravit rám a sklon brýlí. Případně posunout středy čoček úpravou nosníků. Některé firmy, které vyrábějí multifokální brýle, nabízejí zákazníkům, kteří si na tyto brýle nezvyknou po určitou dobu, bezplatnou výměnu za bifokály nebo čočky na dálku a na blízko. Zkuste se poptat.
 
Dvoje, troje brýle
Pokud vám multifokální skla skutečně nesednou, budete se muset smířit se střídáním dvou nebo tří různých modelů: na čtení, práci v kanceláři a do dálky.
Pozor ale na kvalitu „čtecích brýlí“. Koupit se dají v drogeriích nebo třeba v potravinových řetězcích. Ale i brýle na čtení je nutné si vždy nechat udělat v optice. Ty, které koupíte za pár korun u pultu, jsou vyrobené z levných nekvalitních materiálů. Lehce se zničí a poškrábou. Nemají žádnou povrchovou úpravu včetně antireflexu. A co je nejhorší: váš pocit, že v nich vidíte, může být zavádějící. „Jednak málokdo má stejné dioptrie na obou očích, ale hlavně nejsou nastavené na vaši vzdálenost zornic. Mezizornicové vzdálenosti jsou vyměřeny na průměr populace. Jestli máte větší hlavu nebo naopak máte oči blíže u sebe, tento typ brýlí vám nesedne. Navíc vám mohou způsobit motání a bolesti hlavy nebo závratě,“ říká optometrista Jan Vaverka.
Samozřejmě, dočasně jsou lepší než žádné. „Pokud je použijete na překlenutí období, když čekáte na výrobu kvalitních brýlí, nebo když na dovolené zjistíte, že jste je zapomněli doma, jednorázové brýle na čtení z drogerie pomohou.“
Oční lékaři radí, abyste si vždy z každého druhu obstarali alespoň dvoje. Pokud se cokoli stane, náhodou se rozbijí, sednete si na ně anebo je ztratíte, budete mít náhradu.
 
Tvrdý oříšek
Pravdou je, že na multifokální brýle si hůře zvykají muži. 80 % z nich si na multifokální brýle nezvykne. „Mužům i ženám se v multifokálních brýlích nepříjemně chodí po schodech. Mají pocit, že se jim hýbe prostor. Mívají bolesti hlavy z neustálých pohybů. Stěžují si na potřebu měnit multifokální brýle za speciální brýle na počítač a jiné do blízka,“ říká příklady z praxe MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize v Praze.

 
Jak multifokály fungují?
Zjednodušeně řečeno jsou multifokální brýle rozdělené na tři části. V horní polovině jsou dioptrie do dálky. Dolní částí se zase člověk dívá na blízko. Mezi dioptriemi do dálky a blízka se nachází středová vzdálenost. Díky ní vidíte pohodlně na počítač, palubní desku v autě, kuchyňský či pracovní pult.
Při přeostřování musíte hýbat hlavou a brýle si „nastavovat“.
 
Místo brýlí PRELEX
Nevyhovují vám multifokální brýle? Pak je i jiné řešení: zákrok PRELEX. „Během bezbolestné operace metodou PRELEX se původní lidská oční čočka, jejíž dioptrická hodnota a schopnost zaostřovat již neodpovídá dioptrickému stavu oka, odstraní, a místo ní se vloží umělá trifokální nitrooční čočka. Touto metodou lze korigovat vidění na čtení, na počítač i do dálky. Umíme tak odstranit jakýkoli počet dioptrií,“ říká MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize.
 
„Zákrok  PRELEX je zcela bezbolestný, provádí se ambulantně v místní anestezii se znecitlivujícími kapkami. Trvá přibližně 15 minut a lze jej provést klasickou nebo laserovou metodou s využitím femtosekundového laseru LenSx,“ doplňuje docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize v Brně. K běžné činnosti se lze vrátit téměř okamžitě, aktivity jako čtení nebo sledování televize jsou bezproblémové hned následující den. Operace se provádí u každého oka zvlášť, obvykle v rozmezí 3 až 7 dnů. A pak můžete brýle už nadobro vyhodit.
 
Oční klinika DuoVize Praha: www.duovize.cz
 
Oční klinika NeoVize Brno: www.neovize.cz

Reklama