Na začátku nemusí být zlá vůle, ale obyčejná lidská zvědavost. Koho by ostatně nezajímalo, jak si stojí se svou výplatou ve srovnání s kolegy, ale také o kolik více bere jeho nadřízený či třeba šéf celé firmy. Pokud zvědavost nepřekročí jisté meze, může dokonce přispívat k vyšší motivaci zaměstnanců. Výjimečně existují i společnosti, které výplaty svých pracovníků v rámci firmy zveřejňují, jednak kvůli transparentnosti a pocitu fair play, jednak kvůli podpoře zdravé soutěživosti v týmu. „Většina firem však stále upřednostňuje diskrétnost. U některých společností se dokonce zaměstnanec zavazuje písemně k mlčenlivosti o výši své mzdy,“ prozrazuje personalistka Petra Karlachová. Problém nastává, když si lidé na pracovišti začnou své výplaty závidět.
karl1.jpg

Více peněz mívají sebevědomější zaměstnanci. Často muži

V českých firmách je stále běžné, že za jednu a tutéž práci berou dva lidé rozdílné peníze. Dělicí čára vede často mezi muži a ženami, ovšem ne vždy stojí za vyššími výplatami mužů například předsudek zaměstnavatele vůči něžnému pohlaví. Důvodem může být například sebevědomí. Zaměstnanec, který si více věří, si o vyšší mzdu neváhá říci, kdežto nesmělý pracovník se k tomu neodváží. „Výzkumy ukazují, že sebevědomější bývají v tomto směru muži, kteří častěji požádají zaměstnavatele o vyšší mzdu, a také ji dostanou,“ vysvětluje Petra Karlachová.
karl2.jpg

Mzdy se mohou zpracovávat i mimo firmu. A je klid

Outsourcing mzdové agendy čili pověření zpracováním veškerých mezd třetí stranu, to je řešení, ke kterému sahá stále více zaměstnavatelů. Výhodou není jen mnohem větší diskrétnost, ale také úspora času a financí. „Přibývá firem, které nám svěří kompletní mzdy svých zaměstnanců, aby měly od celé této složité agendy pokoj a mohly se věnovat svému byznysu,“ potvrzuje z úsměvem Gabriela Hoppe ze společnosti Grant Thornton, která patří k předním outsourcingovým společnostem v oblasti mezd a výplat. „Ohlasy jsou jednoznačně pozitivní, vedeme mzdy například jen vrcholovému management, přičemž do účtárny klienta se nedostane více než suma mzdových nákladů. Někteří vrcholoví manažeři nám dokonce s nadsázkou tvrdili, že tímto krokem doslova odvrátili vzpouru ve firmě. To nás inspirovalo k natočení humorného osvětového videa s Pavlem Baťkem v hlavní roli.“

Reklama