Jitka (35) a Renata (36) byly nerozlučné kamarádky už od základní školy. Na všechno od té doby byly dvě. Často se navštěvovaly, řešily spolu starosti všedních dní a pomáhaly si navzájem zvládnout i ty horší. Dokonce i první dítě se jim podařilo pořídit si ve stejný čas. Rozdělil je až problém, který řešily pár let po porodu.

Ani jedna z nich se necítila ve své kůži. Od posledního těhotenství uplynuly už dva roky, ale kamarádky se ne a ne dostat na původní váhu. „Prostě jsme byly tlusté a děsně nás to štvalo. Proto se mi hlavě zrodil nápad, že do hubnutí půjdeme společně. Ve dvou se to přece lépe táhne! Renata souhlasila, takže nebylo nač čekat,“ vypráví Jitka o začátcích jejich společného plánu zbavit se nadbytečných kil.

Kamarádky si nastavily striktní jídelníček a harmonogram cvičení. „Fakt jsem makala a v jídle nehřešila. Byly to sice krušné tři měsíce, ale já vydržela. Odměnou mi bylo pět kilo dole! Všimlo si toho i okolí a moji štíhlejší postavu chválilo. Radost z úspěchu mě nakopl do dalšího boje. Horší to ale bylo s Renčou,“ svěřuje se Jitka. Mrzelo ji, že její kamarádka neudělala zdaleka takový pokrok. Přitom do toho šla zpočátku se stejnou vervou, jako ona. I tak ale zhubla ani ne o kilo, což ji dost zklamalo.

Hledala výmluvy

„Někdo má zkrátka slabou vůli a to byl i její případ. Nedařilo se jí zvládat jídelníček, a tak jej ne zcela dodržovala, jak mi přiznala. Vydržela jen šest týdnů, ale i ty pro ni byly obrovským zápasem. Neudržela se, a tu a tam si přilepšila kouskem čokolády, malým pivem k večeři nebo sklenkou vína. Nejhorší bylo, že si to všechno sama sobě omlouvala. A dokázala najít nejrůznější důvody, proč to či ono nejde. Jednou nestihla koupit zeleninu, jindy zase jejímu manželovi smrděla brokolice, kterou si vařila. Rozčilovala se, že přece nemůže pít jen vodu a čaje, protože jí nechutnají,“ kroutí hlavou Jitka, která se snažila vytáhnout ji tedy alespoň za pohybem. Jenže zatímco ona zvládla zajít protáhnout tělo třikrát do týdne, Renata se tam objevila stěží jednou. A tak se jedna druhé začala vzdalovat.

kamaradky

„Bylo na ní vidět, že jí můj úspěch a výdrž štve. Přestala se mi ozývat, takže kdybych nezavolala já jí, ona by dělala mrtvého brouka. I tak ale hovor pokaždé ukončila dříve, než bývalo zvykem, a bývala podrážděná a nepříjemná,“ vzpomíná Jitka, která se ale nemínila vzdát. Přece nebudou Renatina přebytečná kila bariérou v našem letitém přátelství, říkala si. Jenže evidentně byla.

Provokovala nejen dortem

Vše vygradovalo na oslavě narozenin Renatina syna. Jitčinu postavu všichni chválili a tatínkové ji obdivně okukovali. Bylo evidentní, že je Renatě napasované ve volných černých kalhotách a tričku trnem v oku. Celou dobu ji proto před ostatními shazovala. Pořád opakovala, jaká jsem poslední dobou vystresovaná a nervózní. A že mi tím zhubnutím pořádně vylezly vrásky, kdežto ona má pořád hlaďounkou pleť. Neustále do mě šila a korunovala to tím, že mi ukrojila pořádný kus dortu. Prý ať si pořádnou dávkou cukru obalím nervy! I když věděla, že se mu snažím odolat. Ani pro mě nebylo hubnutí jednoduché, chtělo to pořádnou dávku odhodlání, to mi věřte! Měla jsem co dělat, abych zůstala zdvořilá a tu kalorickou bombu s úsměvem odmítla. Pořádně mě tím svým výstupem tehdy naštvala,“ přiznává Jitka s tím, že od té od té doby se jejich vztah ocitl na bodu mrazu.

Bylo to opravdové přátelství?

„Nemínila jsem se jí vnucovat a čekání, až se ozve ona sama, bylo marné. Když mě po čase potkala v obchodě, kde jsem si zrovna zkoušela vypasované šaty, dělala, že mě nevidí. Pak na mě jen s kyselým obličejem kývla. Jsem z toho zklamaná. Je mi jasné, že kdybych ani já nezhubla, nic by se na našem přátelství nezměnilo. Jenže přece zase neztloustnu, aby se mi vrátila kamarádka. Netušila jsem, že je naše přátelství tak povrchní, aby jej rozdělila hloupá závist!“ dodává Jitka.

Čtěte také:

Reklama