Známe to už odmalička. Jak to, že má větší panenku? Mladší maminku? Ve škole samé jedničky? Později se přidá – co na ní ti kluci vidí? Zas má nový mobil! Hezčí džíny! Jede o prázdninách k moři.
A v dospělém věku to graduje – jak to, že šéfuje tak úspěšné firmě? Kde na ten barák vzali? Ten luxusní auťák snad ukradl! Co musela udělat, že jí koupil tak nádherný kožich, šperk? Kde přišel k tak mladé milence? Aby to nakonec skončilo porovnáváním výše důchodu...
Na druhých nám zkrátka vadí cokoliv, co my sami nemáme a s největší pravděpodobností ani nikdy mít nebudeme.
Závist je jednou z nejhorších lidských vlastností. Nevzbuzuje v nás motivaci, ani neprobouzí touhu být stejně úspěšný. Závistivec si jen přeje, aby ten druhý na tom byl stejně jako my, nebo – pokud možno – ještě hůř.
„Závist je nepříjemný stav mysli, zpravidla opřený o pocit, že někdo jiný má ve srovnání s námi nějakou neprávem získanou výhodu,“ definuje tuto lidskou emoci psycholog Petr Šmolka.
K závisti nestačí, že kolem sebe vnímáme krásnější, bohatší a úspěšnější lidi. Závist se probouzí ve chvíli, kdy začneme mít pocit, že je to nespravedlivé. Že když je někdo bohatý – jistě krade. A když je úspěšný, pak určitě podlézá, podráží kolegy, nebo to žene přes postel.
Závist (lat. invidia) je jedna z lidských emocí, spočívající v touze po něčem, co má někdo jiný, a snáze získat předmět této touhy, někdy i za cenu zavrženíhodných činů. Spolu se žárlivostí či nenávistí patří mezi konceptuální lidské emoce. Z hlediska náboženského bývá odsuzována jako hřích, např. katolická nauka ji považuje za jeden ze sedmi hlavních hříchů. Opakem závisti je přejícnost.
Psycholog Šmolka se domnívá, že v jistém smyslu slova závidíme všichni, podstatná je však intenzita závisti. „Mírná závist nás může stimulovat, ale pokud se nebudeme kontrolovat, může nás závist zcela ochromit,“ tvrdí.
Sigmund Freud považoval závist za cosi, co je lidem dáno částečně i jejich biologickou podstatou. Petr Šmolka přičítá závistivost především chybám ve výchově. „Pokud bude někdo vyrůstat v prostředí naplněném závistí, pak je dost pravděpodobné, že si daný stereotyp osvojí a bude se s ním těžce potýkat i v dospělosti.“
Kam jinam nasměrujete své výčitky, že nejste bohatí, atraktivní, ani úspěšní než k tomu, že se začnete užírat úspěchy jiných? Ale platí to i obráceně. Čím větší sklon závidět, tím větší potíže se sebehodnocením.
Každý člověk má tendenci neustále srovnávat sám sebe s někým druhým a následně se vyrovnat těm, kteří jsou vnímáni jako lepší. Srovnávání motivuje, nutí vás dělat věci lépe a kvalitněji. Problém nastane, pokud se soutěživost mění v závist a následně i nenávist.
Dokonalou postavu kamarádky přestanete vnímat jedině tak, že sama na sobě začnete pracovat, budete cvičit stejně jako ona a podobnou postavu si sama vypracujete. Nikoli tedy, že ji začnete vinit z anorexie, bulimie a budete se radovat nad každým jejím přibraným dekem a budete ji nenávidět, když zhubne.
Není pravda, že každý, kdo byl špatně vychován nebo má pošramocené sebevědomí a sebehodnocení, bude nutně závidět. Přesto máte-li pocit, že závidíte, stačí si zodpovědět otázku, kde se tato emoce ve vás bere.
Cítíte se mizerně, protože vaše kamarádka denně cvičí, a má tudíž záviděníhodnou postavu, nebo protože vy sama toho nejste schopná? Místo závisti vás to pak třeba bude „jen“ mrzet.
Petr Šmolka říká, že nejlepším lékem na závist je spokojenost. Když přestanete hledat, co je lepší na druhých, a uvědomíte si, co je výjimečného na vás, nebudete mít k závisti důvod. A jestli se neumíte pochválit sami, požádejte o pomoc partnera nebo rodiče.
Zdroj: Moje psychologie
Nový komentář
Komentáře
Měla jsem kolegyni, která záviděla úplně každému a úplně všechno. A přitom měla podle jejích slov: hodného a dost vydělávajícího manžela, super bezproblémové děti na VŠ, barák, dovolené, atd. Myslím, že byla nějak blbě zakomplexovaná nebo si to nedokázala srovnat v hlavě. A taky práskala (to k ní a k té zjejí závisti zřejmě patřilo), aby nic špatného nebylo na ni. Výpověď jsem pak dostala já a snad i tu mi snad záviděla
! Ale boží mlýny
...nenene
, nikomu nic zlého nepřeju a nezávidím.
A já jsem krásná, chytrá, úspěšná a bohatá
a já nikomu nezávidim
evelyn: Ale většina z nás tu švédsky nemluví.
evelyn: to fakt pomohlo
Já jsem moc nepochopila, že "opakem závisti je přejícnost", to si asi pod slovem závist představuju něco jiného, než to je. Já třeba někomu něco závidím, že bych to chtěla taky (umět tančit, mít husté vlasy, získat Nobelovu cenu, ...), ale přitom mu to přeju. Nechci, aby sousedovi chcípla koza.
Lindaa, Tobe zavidim, ze bydlis u more...teda aspon tak si to predstavuju
zavidim kazdymu, kdo bydli u more....zvlast kdyz je to v teple a v tom mori kdyz se da koupat
chacha, kineziolozka :-)))))))))) proste trenuj trenuj trenuj!!! neumim si predstavit, ze napred se bojis rict jediny slovo pred publikem, pak jdes trikrat ke kineziolozce a je z Tebe Cicero :-))))
Luni, to chce trenink...driv jsem pred projevem zvracela a celou noc si delala poznamky, dnes se ani nepripravuju, skoda casu...ale obsah je docela dulezitej, aby te nekdo v diskusi nenachytal
Klim54:Pro odstranění bariér je daleko lepší recept: prostě jen vědět, co chci říct a aby můj projev měl hlavu a patu. V tom ti bohužel kinezioložka ani žádná odbornice na prezentační dovednosti nepomůže
Luni: Zajdi si za dobrou kinezioložkou, mně to pomohlo. Někdy je potřeba dvě, tři sezení a výsledek by měl být do půl roku. Tedy jde o to, jestli je to bariéra v psychice, pokud je to typu: komu není shůry dáno, pak to asi nepomůže. Ale myslím, že to není tvůj případ.
Jeremi: Co je to "Hvidtø;;l", proboha
?
Lindaa: 18: A já Ti nepokrytě závidím, že si můžeš kdykoliv koupit banánovo-hruškovej jogurt v litrový krabici a Hvidtø;l, zatímco já si musím počkat na dovolenou.
Závidím všem, co dokáží bez trémy předstoupit před posluchače/obecenstvo a s přehledem podat ucházející řečnický výkon. Chtěla bych taky. Brání mi to v rozvoji mé kariéry
Dá se to prý naučit, ale já jsem asi špatný žák
Dante Alighieri:
Meander: Jirásek mě ani v nejmenším nepřišel na mysl. Spíše Masaryk. Ten se vyjadřoval v podobném duchu. S rovnostářstvím už se potýkáme od Husitů a souvisí to i s tou závistí.
Mánička: + Motty : Uznávám, že rychleji píši než myslím.
U mě je to tak - čím mladší, tím závistivější a lakomější. V dětství to se mnou mlátilo tak, až jsem se sama podivovala. Brala jsem sourozencům hračky a chtěla jsem většinou to, co mají oni. Například když ségra dostala barbínu s růžovou sukní a já s modrou! Vždycky jsem chtěla to nejlepší. Táta mě natočil na kameru, jak rvu bratrovi z rukou kočárek nebo jak slibuju, že už sourozencům nic brát nebudu. Závisti se už dlouho těžce zbavuju, ale už jsem ušla pořádnej kus cesty. Závidím, když má někdo něco nepříjemného za sebou a já ne, když někdo jede k moři a já ne nebo když je někdo od přírody hezky snědý. Lakomství mi zůstalo hlavně při stravování. Jím rychle a hltavě, protože je ve mně podvědomý strach, že mi to jídlo někdo sebere. Tlak mi stoupá, když se přítel beze slov přikrade, sebere mi vidličku a ochutnává mojí večeři. O jídlo se dělím opravdu nerada.
Mánička: já jsem ti jen na chvilku zazáviděla, žes to napsala první
sas: Tady někdo uvěřil Jiráskovi
Mánička: vypadá to, že opisuju, ale prve jsi to tady ještě neměla