seznam.jpg

Foto: Shutterstock

Hard seltzery ukrývají alkohol za sodou a lákavými příchutěmi 
Fenomén takzvaných hard seltzerů (čili v češtině jakýchsi alko sodovek) se k nám dostal ve velkém z USA v průběhu minulého roku. Marketing výrobců a distributorů v podstatě kopíruje původní americké vzory – výrobky jsou v duchu zdravého životní stylu prezentovány jako ideální letní osvěžení, které v sobě spojuje nealkoholický drink s alkoholickou složkou. Vesměs ale splňují definici alkoholického nápoje, jelikož obsahují minimálně 10 gramů etanolu (cca 4 %). Jejich produkce je pak založena na postupném kvašení ovoce, cukru nebo ječného sladu, do kterého se přimíchává perlivá voda a žádoucí příchuť. Mezi ty nejatraktivnější patří citrusy a exotické ovoce. 

„Marketing hard seltzerů je prezentuje jako zdravou variantu alkoholických nápojů. Všichni rodiče by si ale měli uvědomit, že nic jako „zdravý alkohol“ neexistuje. Nadužívání i v tomto případě má samozřejmě závažné zdravotní důsledky pro alkohol typické – tedy onemocnění jater nebo srdce, mohou vést k rozvinutí cukrovky a stejně tak mohou být spouštěčem některých typů rakoviny. Rozhodně nejde o nápoj, který by měli konzumovat nezletilí, a ani dospělí by se marketingovými strategiemi neměli nechat zmást“, uvádí na pravou míru Ladislav Dékány, odborný garant Národní linky pro odvykání.

Na kratomu zažijete jízdu na horské dráze 
Možná jste už někdy slyšeli o kratomu. Jde o nenápadnou bylinu, kterou najdete v nabídce mnohých e-shopů v podobě prášku, kapslí nebo pilulek. Prodejci ji pak často doporučují jako řešení na rozšířené psychické neduhy, jako jsou deprese nebo úzkosti, od kterých má pomoct krátkodobým boostem energie. Odborníci ale před nerozvážným užíváním kratomu varují. Psychoaktivní látka má jak výrazné sedativní, tak stimulační účinky závislé na dávce a druhu kratomu. Při vyšších dávkách má spíše tendenci projevovat se jako opiát a vede k určitému uklidnění a epizodám zasněného bdění. V případě nižšího dávkování funguje podobně jako kofein, někdy bývá přirovnáván i ke kokainu. Uživatel po užití pociťuje příliv energie a stavy mírné euforie či zvýšené bdělosti. 
„Veřejné povědomí o kratomu není v České republice příliš vysoké. Nezávislých odborných studií o závislostním potenciálu kratomu je stále příliš málo na to, aby se daly vyvozovat konkrétní závěry. Světová adiktologická obec se ale shoduje na tom, že užívání kratomu může vést ke vzniku fyzické závislosti. Projevuje se to hlavně u jedinců, kteří jej užívají často nebo v nadměrných dávkách. S užíváním může být obtížné přestat a v mnoha případech se dostaví i typické abstinenční příznaky, mezi které patří hlavně podrážděnost, zívání, rýma a bolesti kloubů nebo svalů“, varuje Dékány. 

Nikotinové soli jsou lépe vstřebatelné, ale špatně se dávkují 
Poměrně rozšířeným fenoménem, o kterém se mimo zájmových a odborných kruhů moc nemluví, jsou mezi mladými uživateli i takzvané nikotinové soli. Veřejnost má často tendenci je zaměňovat za tradiční e-liquidy do elektronických cigaret, nicméně mezi těmito produkty lze vysledovat výrazné odlišnosti. Jedná se o sloučeniny nikotinu a kyselin (nejčastěji benzoové), které jsou přirozeně obsaženy mimo jiné v tabákových listech. Od obyčejných náplní se pak liší hlavně lepší vstřebatelností a vyšší intenzitou nikotinu. Proto je mnoho kuřáků považuje za ideální alternativu při odvykání užívání normálních cigaret. Experti nicméně varují, že ani tento produkt není tak úplně bezproblémový. 

„Hlavním smyslem existence nikotinových solí je právě fakt, že urychlují vstřebatelnost. Stimulační účinky se tedy dostaví prakticky ihned po konzumaci soli. Pro uživatele navíc skýtají o dost příjemnější zážitek, jelikož nemají tak silný „hit“ (škrábnutí v krku při potahu) jako klasické e-liquidy se separovaným nikotinem. Jejich odvrácenou stranou je ale vyšší dávkování nikotinu, které je v těchto případech navíc často unifikované a obtížně regulovatelné. Ve výsledku tedy většina uživatelů nikotinových solí do svého těla dostává vyšší dávky nikotinu než ti, co kouří tradiční cigarety,“ vysvětluje Ladislav Dékány. Zahraniční studie navíc ukazují, že nikotinové soli mají schopnost penetrovat hematoencefalickou bariéru. To může zejména u nejmladších uživatelů vážně ohrozit zdravý a přirozený vývoj mozku. 

Mladiství a děti jsou ohrožení dále kouřením, alkoholem, ale i tvrdými drogami, k nimž mají jednoduchou cestu a snadný přístup. To dále ovlivňuje jak jejichfyzický, tak psychický vývoj, tak osobní i budoucí pracovní život. Apel směřuje na jejich rodiče, ale i další autority, jako jsou učitelé nebo vedoucí zájmových kroužků, kteří by měli na svoje svěřence dávat pozor a mít nad nimi dohled a kontrolu, což se ne vždy děje.

Zdroj: tiskové informace Národní linky pro odvykání, Ladislav Dékány, trendyzdravi.cz