Silný příběh o závislosti na prášcích nám popsala čtenářka Renicek. Je to určitě děsivé, když se z milého člověka stává lhář a podvodník...

Moc Vám přeju, milá Renicek, aby už bylo všechno v pořádku. A děkuju.


Závislost na kávě nebo dobré čokoládě... to jsou celkem příjemné a neškodné závislosti. Ranní káva v klidu vypitá, to je báječný rituál a není divu, že může člověku chybět. Bohužel jsou i horší a strašlivé závislosti. Takové, které změní, možná lze říci i zničí život nejen těm závislým, ale i jejich rodinám. Alkohol a nikotin jsou klasika. Já jsem se ve své úplně nejbližší rodině setkala se závislostí na prášcích, a kdo to někdy na vlastní kůži nezažil, neuvěří.

Člověk, který nedokáže udělat ani ty nejběžnější věci, nejobyčejnější denní úkony když nemá pár bobulek v sobě, ale hlavně pokud nemá pocit, že má někde dobře ukrytou dostatečně velkou zásobu. Žít v jedné domácnosti s někým, kdo jen obvolává známé a nutí je i členy rodiny chodit po doktorech a nechávat si na sebe psát recepty na potřebné léky. Na léky, které se bez předpisu nedají koupit, a které lékař předepisuje celkem nerad, to je hrozný život den po dni. Osoba, kterou si pamatujete jako milého, zdvořilého člověka se změní v lháře a podvodníka, který každým svým činem a slovem směřuje jen k tomu, aby dosáhl svého. Radost, kterou vidíte takovému člověku v očích ve chvíli, kdy mu dáváte jeho drogu, takovou radost neuvidíte ani v očích dětí pod vánočním stromečkem při rozbalování vytoužených dárků. Těžko si představíte ty nekonečné dlouhé noci, které celá rodina probdí, protože dotyčnému léky došly a on v afektu běhá po bytě a vyhrožuje vším možným sobě i ostatním. Pláče, rozbíjí věci... děsivé soužití dokonce i pro sousedy a kolegy. A nejhorší je, že nevíte co dělat. Kam se obrátit o pomoc. Jak léčit někoho, kdo se léčit nechce, jak pomoci někomu, kdo tvrdí, že žádný problém nemá a pomoc odmítá.

A tím hůř to člověk snáší, když si uvědomí, že se dotyčný postižený do této situace dostal ne tak docela vlastní vinou, ale částečně i vinou lékaře, který nemocnému člověku předepsal nevhodné léky v nevhodné kombinaci... Kdo mohl, koukal z domova zmizet a účastnit se toho všeho co nejméně. A kdo nemohl, kdo musel zůstat, ten se z podobného zážitku už nikdy nevzpamatuje, nikdy nezapomene. Snad můžu říci, že jsme z této hrozné závislosti venku. Že jiní lékaři pomohli napravit, co někteří tak trochu zavinili. Byl to ale boj na dlouhá léta a v těchto případech prý nikdy není tak docela vyhráno. Nemám ráda pocit, že jsem na něčem závislá tak moc, že to může negativně ovlivnit můj život, mé chování, ale nikdo z nás neví, co ho zítra potká, co se mu přihodí. A když ve vypjaté situaci slupne velkou tabulku čokolády místo plata prášků nebo půllitru alkoholu, tak je to ta nejlepší možnost.

Renicek

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

A jak jste na tom vy, milé ženy-in?

Tématem dnešního dne je: Na čem jste závislá?

  • Jste závislá taky na kafi, nebo na něčem jiném (seriály, nakupování, sex...)?
  • Bez čeho si svůj den nedovedete představit?
  • Jak fungujete, když svou závislost nemáte?
  • Vadí vám, že jste závislá, chtěla byste to nějak omezit?

Podělte se s námi o vaše závislosti! Jedna ze čtenářek za svůj příspěvek získá balíček výborné kávy CARTE NOIRE. Příspěvky posílejte dnes 21. 2. nejpozději do 14.30 hodin na e-mailovou adresu níže. Ještě upozornění - pokud byste poslala fotku, musí jít (kvůli autorským právům) o vaši fotku a jejím zasláním dáváte redakci souhlas k jejímu bezplatnému uveřejnění v tomto tématu. Moc děkujeme!

  • Redakční e-mail: redakce@zena-in.cz
  • Předmět: ZÁVISLOSTI

kafe

Reklama